Toplam kalite yönetimi(TKY) uygulamalarının fizik öğretimine etkisi
The Impact of total quality management upon physics education
- Tez No: 111213
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
11 ÖZET Bu araştırma ile Lise -3 seviyesinde verilmekte olan fizik derslerinde uygulanacak olan toplam kalite ilkeleri ile öğrenci başarısı ve öğrencinin derse karşı tutumunun arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan yatılı bir devlet okulunda, 1 1. sınıfta okuyan iki sınıftan toplam 62 öğrenci ve 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında okutulan fizik dersi konuları ile sınırlıdır. Deney ve kontrol grupları seçilirken, öğrencilerin başarılarındaki farklılaşma olup olmadığını gözlemlemek için, yazılı dokümanlar incelenerek, her iki grubun Lise 2. sınıftan 3. sınıfa geçişteki fizik dersi yıl sonu not ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olmadığı gruplar alınmıştır.Daha sonra yıl içerisinde fizik dersinden her aylık sınavlardan aldıkları notlar ve yıl sonu notları esas alınmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubuna araştırmanın başlangıcında Gündüz tararından hazırlanan ve geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Fizik Tutum Ölçeği uygulanmış ve araştırma sonunda aynı test her gruba tekrar verilmiş ve deney grubu ve kontrol grubu arasındaki sonuçların karşılaştırması yapılarak arada bilimsel olarak bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma sonunda deney grubunun fizik dersine karşı tutumunun gelişiminde, deney grubuna göre istatistik anlamda bir fark bulunmuştur. Çalışma sonunda deney grubunun fizik dersi başarısının kontrol grubuna göre yüksek çıkmasına rağmen, bu fark istatistik bakımdan anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research is aimed to identify the differences among the studens who are applied total quality principles in physics lessons of Lycee 3 level. This research is applied on Lycee 3 students of Naval High School which is on Heybeliada.This researched is restricted to 62 student from two different classes and to the physics subjects which are in the curriculum of Lycee 3. Experiment and control groups are chosen homogenously according to their Lycee 2 success of physics lesson.Later their monthly exam results and term marks are taken into consideration to find the results. In addition to this, both at the beginning and at the end of the research“Physics Attitude Mesurement”of Gündüz is applied to the experiment and control groups. A meaningful statistical difference in the attitude of students to the physics lesson between two groups is found as it was being expected before. At the end of the research although the success of experiment group has been found higher than the control group, this difference is not statistically considered meaningful.