Participation of employees in European Union and Turkish Law
Avrupa Birliği'nde yönetime katılma ve Türk Hukuku
  1. Tez No: 111211
  2. Yazar: ÖZLEM İNANÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT YÖRÜNG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz Bu tezin hazırlanmasındaki amaç çalışanların yönetime katılması konusunun Avrupa Birliği ve Türkiye açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Avrupa Birliği içersinde, sosyal diyalog mekanizmaları ve işleyişi ile, işyeri düzeyinde yönetime katılma 2002/14 sayılı direktif; Avrupa Şirketi düzeyinde yönetime katılma ise 2001/86 sayılı direktif ve 2001/2157 sayılı yönerge doğrultusunda incelenmiştir. Yönetime katılma metotları, boyutları ( danışma ve bilgilendirme, birlikte karar alma ve özyönetim) ve kanalları (işçi komiteleri, toplu müzakereler, özel çalışma gurupları ve kalite çemberleri) incelenerek bu konudaki sorunlara değinilmiştir. Ayrıca işyerinin devri, toplu işten çıkarmalar ve işyerinin devri durumlarında çalışanların haklan konusu açıklanmıştır. Son olarak Türkiye kısmında; Avrupa Birliği'ne tam üyelik öncesi Türk Endüstri İlişkileri ve Türk İş Hukuku açısından sosyal diyalog ve yasal düzenlemeler incelenmiş, yapılan ve yapılabilecek düzenlemelere değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to explain the subject of participation / involvement of employees / workers, both from the European Union and Turkey sides. According to that aim, social dialogue mechanisms in European Union was stated. In addition to that, involvement at plant level were explained via Directive No.2002/14; and also participation at the company level was explained via Directive No. 2001/86 European Company (Societe Europeen) and Regulation No. 2001/2157 on participation of employees. Methods of involvement, dimensions ( information and consultation; co-decision ; and self- management) and also channels (workers' committees; collective bargaining; special working groups and quality circles) were explained and the problems of involvement was stated. In addition to that in case of collective redundancies via Directive No. 98/59 ; employees' rights in the event of transfer of undertakings via directive No. 2001/23 were explained. On the last part of the thesis ; İn case of Turkey's fullmembership necessary arrangements and existing provisions were examined in Turkish Industrial Relations Systems and Turkish Labour Law.