İlköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin iletişim davranışları ile ilgili öğretmen ve yönetici algılarının incelenmesi
The Study was aimed to research the educators and the manager perception about communication behaviour of managers working in primary schools
- Tez No: 111216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ULUSER İNAN, DR. OKTAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Araştırma“ İlköğretim Okullarında görev yapan Yöneticilerin iletişim davranışlarıyla ilgili Öğretmen ve Yönetici algılarının incelenmesi”. İlköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin davranışları açısından kendilerini algılayışları nasıldır? ; Araştırmanın evrenini İlköğretim okulları oluşturmaktadır. Örneklemini ise, evrenden random yoluyla, İstanbul İli Kadıköy İlçesinden seçilmiş“ 25 İlköğretim Okulu”oluşturur. Veri aracı olarak“25 soruluk, likert tipi ölçekli anketler kullanılmıştır. İzinler alınıp, anketler okullarda uygulanmıştır. Daha sonra da istatistiksel analizlerin yapılmasına, değerlendirilmesine geçilmiştir. Bulguları ve yorumları değerlendirdiğimizde şu verileri görürüz; Yöneticiler; ”Konuşmalarında tehditkar olma“ sorusuna %73,3 yüzdesinde ”hiçbir zaman“ biçiminde görüş bildirmişlerdir. Kendilerinin iletişim davranışlarını olumlu şekilde değerlendirmişlerdir. Yöneticiler; ”Konuşmalarında hakaret etme“ sorusuna %82,'ü ”hiçbir zaman“ biçiminde görüş bildirmişlerdir. Kendilerini olumlu şekilde değerlendirmişlerdir. Yöneticiler; ”öğretmenlerin yönetici odasına rahatça girerek kendilerini ifade edebilmelerine açık olma“ sorusuna %84,1 oranında ”her zaman“ biçiminde cevap vermişlerdir. Yöneticiler kendilerini pozitif ve olumlu biçiminde değerlendirmişlerdir. İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, görev yaptıkları okuldaki yöneticilerin iletişim davranışlarını algılayışları nasıldır? Öğretmenler; ”Konuşmalarında tehditkar olma“ sorusuna %61,8 oranında ”hiçbir zaman“ biçiminde cevap vermişlerdir.Öğretmenler; ”Konuşmalarında hakaret etme“ sorusuna %79,5 oranında ”hiçbir zaman" biçiminde cevap vermişlerdir. Yöneticilerin iletişim davranışlarını olumlu olarak değerlendirmişlerdir. İlköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, yöneticilerin iletişim davranışlarını algılayışları arasında farklılık var mıdır?; Sorusunun cevabı ise yöneticilerin ve öğretmenlerin bu konudaki görüşlerinde gözlenebilir bir farklılık yoktur şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is aimed to research the educators and the menagers perception about communication behaviour of managers working in primary schools. How is theself-perception of the managers who are working at primary schools, in terms of communication behaviours? The universe of the research was all primary schools. The sample was 25 primary schools selected from the universe; Istanbul city, Kadıköy distinct, in a randomised manner. A questionary of 251 questions of which was scaled and Likert type was used as means of data collection. Necessary permissions were taken and questionaries were used in those schools. Thereafter, statistical analysis of the data was done. When we evaluate the findings and discuss them, we reach those data below: Managers stated their opinion to the question about“being threatening while speaking”as“never”. They have evaluated their communication behaviours as“positive”. 82.3 % of all of the managers answered the question about“being insulting while speaking”as“never”. They have evaluated themshelves as“positive”. 84.1% of the managers answered the question about“being open for the teachers as they come in the manager's room freely and explain themshelves”as“ever”. Managers evaluated themshelves as positive. How is the communication behaviour between the teachers and the managers of the primary schools ? 61.8% of all the teachers answered the question about“being threatening while speaking”as“ever”. 79.5% of the teachers answered the question about“ being insulting while speaking”as“ never”.They evaluated the communication behaviours of the managers as positive. Is there any diferrence between the perception of the communication behaviour of the managers and of the teachers working in primary schools ? The answer to this question is“there exists no difference between the opinions of teachers and the managers”.