Ankara İli ilköğretim okulları rehber öğretmenlerinin görüşlerine göre öğrencilerin öğretmen ve yöneticiler tarafından istismarı ve ihmali
Abuse and neglect of students by teachers and administrators according to the guarding teachers working at Ankara elementary schools
  1. Tez No: 232050
  2. Yazar: FATMA ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılında Ankara ?li Belediyesi sınırları içinde yer alan kamu ilköğretim okullarında görevli rehber öğretmenlerin, görev yaptıkları okullardaki öğretmen ve yöneticilerin öğrencileri istismar ve ihmaline ilişkin görüşlerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır.Araştırmada rehber öğretmenlerin, ilköğretim okullarında yönetici ve öğretmenler tarafından öğrencilere uygulanan fiziksel, duygusal, cinsel istismar ve ihmalin sıklığı ile öğrencilerin öğretmen ve yöneticiler tarafından istismar ve ihmal edilip edilmediklerini belirleme ve önleme ile karşılaştıkları güçlüklere dair görüşleri incelenmiştir.Araştırma çalışma grubunu, 2006-2007 Öğretim yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut, Gölbaşı ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan rehber öğretmenlerden, çalışmaya katılmaya istekli 40 rehber öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yapılandırılmış ve açık uçlu sorulardan oluşan anket kullanılmıştır Katılımcılara yöneltilen kapalı uçlu sorulara verilen yanıtların analizinde frekans ve yüzde kullanılmış, açık uçlu sorulara verilen yanıtların analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.Elde edilen katılımcı görüşlerine göre yönetici (% 32,5) ve öğretmenlerin en çok (% 41,0) uyguladıkları fiziksel istismar davranışı öğrenciyi tokatlamak ya da tekmelemektir.Katılımcılara göre, fiziksel istismar ve ihmal davranışı olan öğrenciyi özel işlerinde kullanma yöneticiler (% 72,5) ve öğretmenlerce (% 70,0) sık uygulanmamaktadır. Yöneticiler (% 38,5) ve öğretmenler (% 53,8) tarafından en sık uygulanan duygusal istismar davranışı öğrenciye iğneleyici söz söylemektir. Öğrenciyi başkalarıyla kıyaslamak yönetici (% 36,8) ve öğretmenlerce (% 34,2) en çok uygulanan duygusal ihmal davranışıdır. Katılımcı görüşlerine göre yönetici (% 100,0) ve öğretmenlerin (% 100,0) öğrencilere hiçbir zaman vücutlarını göstererek teşhircilik yapmadıkları, öğrenciyi pornografide kullanmadıkları, öğrenciyi fuhşa teşvik etmedikleri ve fuhuşta kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcılara göre yöneticiler (% 82,5) ve öğretmenler (% 89,7) öğrencilere cinsel gelişimle ilgili doğru bilgi vermektedir.Katılımcılar (% 34,7), yöneticiler ve öğretmenler(% 37,1) tarafından öğrencilere uygulanan istismar ve ihmali belirlemek için öğrencilerle bireysel ve grup görüşmeleri yaptıklarını belirtmişlerdir. Katılımcılar (% 36,5), yöneticilerin öğrencilere uyguladığı istismar ve ihmali belirmek için öğrenci-yönetici-öğretmen ve velilerle görüştüklerini, öğretmenlerin öğrencilere uyguladıkları istismar ve ihmali önlemek için ise öğrenci, öğretmen ve velilere konuyla ilgili bilgilendirme, seminer çalışması yaptıklarını belirtmişlerdir (% 47,6). Katılımcıların (% 52,1), yöneticilerin öğrencilere uyguladığı istismar ve ihmali belirlerken en sık karşılaştıkları güçlük, yöneticilerin bu davranışa ilişkin inkar, tehdit ve iftira davranışı sergilemeleri; öğretmenlerin uyguladığı istismar ve ihmali belirlerken en sık karşılaştıkları güçlük ise öğrencilerin öğretmenden çekinmeleri ya da korkmalarıdır (% 38,8). Katılımcıların (% 37,0), öğrencilerin yöneticilerce istismar ve ihmal edilmelerini önlemede en sık karşılaştıkları güçlük yetki ve iletişim problemi yaşamaları iken, öğrencilerin öğretmenlerce istismar ve ihmal edilmelerini önlemede en sık (% 45,4) karşılaştıkları güçlük ise öğretmenlerin durumu inkar etmeleri ve eleştiri kabul etmeme davranışları biçimindedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to show the opinions of counseling teachers? working at the public elementary schools located within of Ankara province regarding the abuse and neglect of students by teachers and administrators at the schools they work for the 2006-2007 Academic Year.Throughout the research the opinions of participants? regarding the frequencies of physical abuse and neglect, emotional abuse and neglect, sexual abuse and neglect by teachers and administrators and the identification and the prevention of abuse and neglect of students by their teachers and administrators were examined.The research group was composed of 40 voluntary counseling teachers working at the elementary schools of Ankara for the 2006-2007 Academic Year that are located within the Ankara districts of Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut and Gölbaşı. During the research, a questionnaire was developed as a data collection instrument involving some structured and open-ended questions were used. In analyzing the participants responses towards structured questions, frequencies and percentage were used. In analyzing of participants? answers towards open-ended questions, content analysis was used.According to opinions gathered from the participants, the most commonly used way of physical abuse by administrators (%32,5) and teachers (%41,0) is slapping , kicking the student .According to the participants, a particular way of physical abuse and neglect, using students for private purposes, is not widely executed by teachers (%70.0) and administrators (%72.5). The most commonly implemented way of emotional abuse and neglect by administrators (%38.5) and teachers (%53.8) is barbed comments against the students. Comparing the students with the others is the most frequently seen emotional neglect done by administrators (%36,8) and teachers (%34.2). According to participants, teachers (%100,0) and administrators (%100,0) have never caused indecent exposure by showing their naked bodies, never used students for pornography and didn?t encourage for prostituotion and never made use of students for prostitution. The participants claim that teachers (%89,7) and administrators (%82,5) supply true information to students on sexual development.The participants (%34.7) stated that they had already made personal and group meetings with the students in order to identify the abuse and neglect of students by the administrators and again made personal and group meetings with the students in order to identify the abuse and neglect of students by their teachers (%37.1). The participants (%36.5) mentioned that they had already talked to the students, administrators, teachers and the parents in order to identify abuse and neglect of students by administrators. On preventing the abuse and neglect by teachers, the participants stated that they did not organize any information meeting or seminar for the teachers and the parents (%47.6). According to the participants (%52.1), the most commonly faced difficulty in identifying the abuse and neglect by administrators is the denial, threat, aspersion displayed by administrators, the most commonly faced difficulty in identifying the abuse and neglect by teachers is that the students blenching and observed (%38.8). According to participants (%37.0), the most frequently seen difficulty is the problem that the participants experience authority and communication on the prevention of abuse and neglect of students by the administrators. According to the participants (%45.4), the most common obstacle faced on the prevention of abuse and neglect of students by their teachers is that they deny the situation and do not accept any criticism.