Milli Kalkınma Partisi (1945-1950)
The National Development Party (1945-1950)
- Tez No: 111245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
MİLLİ KALKINMA PARTİSİ (1945-1950) Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1945 senesine kadar tek parti idaresi ile yönetil miştir. 1945'de Milli Kalkınma Partisi kurulunca çok partili hayata geçilmiştir. Milli Kalkınma Partisi dönemin en zengin şahsiyetlerinden biri olan Nuri DEMİRAĞ liderliğinde kurulmuştur. O' nunla beraber diğer kurucuları Hüseyin Avni ULAŞ ve Cevat Rıfat ATILHAN' dır. Nuri DEMİRAĞ, meslek hayatına bankacılıkla başlamış daha sonra ticaret, in şaat ve sanayi sektörüne atılmıştır. Bu alanlardaki çalışmalarında karşısında engel olarak hükümetin devletçilik politikasını bulunca hakkının hukuksal yollarda aramış bir sonuç alamayınca siyasete atılarak hakkını bu şekilde aramak istemiştir. Milli Kalkınma Partisi genel olarak devletçiliğe karşı, liberalizm taraftandır. Parti programında ayrıca Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi, bir Ayan Meclisi' nin kurulması, milletvekillerinin yüz bin nüfusta bir seçimi, tek dereceli seçim sistemi gibi konulara değinilmiştir.Dış politikada ise Amerika Birleşik Dev letleri'ne yaklaşılması ve Türkiye'nin liderliğinde bir Şark İslam Federasyonu kurul ması belirtilmiştir. Milli Kalkınma Partisi,faaliyette olduğu dönem içerisinde herhangi bir basarı gösterememiştir. Parti' nin başarısızlığındaki en önemli sebep parti içi çatışmalardır. Parti kurulduktan bir müddet sonra kurucuları partiyi kendilerine mal etme idialarıyla birbirleriyle çatışmaya başlamışlardır. Bununla birlikte başarısızlık nedenleri olarak Demokrat Partinin kurulması, Parti'nin herhangi bir yayın organının olmaması ve Parti'nin halka yeteri kadar inememesi gösterilebilir. Nuri DEMİRAĞ, kendi partisi çatısı altında herhangi bir basarı gösteremeyince 1954'de Demokrat Parti listesinden Sivas milletvekili olmuştur. Nuri DEMİRAĞ' in 1957'de şeker hastalığından ölmesi ile Milli Kalkınma Partisi 1958 'de son genel kurulunu toplamadığından dolayı kapanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
THE NATIONAL DEVOLOPMENT PARTY (1945-1950) The Goverment Of Turkish Republic had been governed by the influence of one party untill945. Founded in 1945, The National Development Party initiated multi-party era. The National Development Party, was founded by the leadership of Nuri DEMİRA? one of the richest persons, having personality in that period Cevat Rıfat ATILHAN and Hüseyin Avni ULAŞ were his partisons supporting foundation of new party Nuri DEMİRA?, had commence his business life with banking. Then,he attempted construction trading.industrial fields. These enterprisings were prevented by the law of nation based on etatism. Despite going to law against the procedure in force. The verdict of the court was against him.Desiring to get his due, he joint political life. Generally The National Development Party, was against etatism but favour for liberalism.İn party program; The president elected by nation, foundation of senate council, single-step polls, election of deputy propartion to local population, were stressed also ; in foreign policy, setting up good relationship with USA and the foundation of East İslamic Federation leaded by Turkey were described, too. The National Development Party, didn't show success in its duration. One of the most importont reasons was inner-confliction.After a period of time, the founders of The National Development Party conflicted in possession of party.To start with the reasons of failure; The foundation of Democrat Party, having no broadcasting organization and no sufficient communication with public can be claimed. As Nuri DEMİRA? wasn't able to show success in his own-party, he was elected as deputy of Sivas in the list of Democrat Party in 1954. As Nuri DEMİRA? was dead because of diabetes in 1957, the final general committee of National Development Party couldn't be convened so that it was closed in 1958.