Giresun'da Demokrat Parti Dönemi milletvekilleri ve meclis faaliyetleri (1950-1960)
Democrat Party Period deputies in Giresun and their assembly activities (1950-1960)
  1. Tez No: 692041
  2. Yazar: EBRU FİRDEVS ÖZTÜRK KARAKUŞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye'de, Cumhuriyet Halk Partisi 1923-1950 yılları arasında tek başına iktidar olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi, iktidarı döneminde, Türkiye'de o dönemde yaşanan dönüşümlerin, yeni fikir akımlarının ve çatışmaların bir yansımasının somut hali olarak karşımıza çıkmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, ülke içerisindeki değişimi yukarıdan dayatan bir iktidar olmuştur. Bu durum Cumhuriyet Halk Partisine karşı muhaliflerin doğmasına ve çok partili hayata geçişe zemin hazırlamıştır. Çok partili siyasal hayata tam olarak geçmeden önce geçiş denemeleri olmuştur. Çok Partili demokratik hayatın ilk adımı 18 Temmuz 1945 yılında kurulan Milli Kalkınma Partisi'yle atılmıştır. Daha sonra 7 Ocak 1946 senesinde Türk siyasi tarihinde çok önemli bir rol oynayan Demokrat Parti kurulmuştur. Demokrat Parti, 1946 seçimlerinde 62 sandalye kazanarak TBMM'ye girmiştir. 1950 yılındaki seçimlerde ise tek başına iktidara gelmiştir. Demokrat Parti'nin bu iktidarı 27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle son bulmuştur. Demokrat Parti, Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Giresun'da da etkili olmuştur. Giresun'un 1950-1960 yılları arasındaki tüm milletvekilleri Demokrat Parti listesinden meclise girmiştir. Demokrat Parti dönemindeki Giresun Milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu üç dönemde de milletvekili seçilmiştir. Birçoğu mecliste aktif çalışmıştır. Bu tez çalışmasında Giresun milletvekillerinin özgeçmişleri ve meclis faaliyetleri araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Republican People's Party has the sole power between the years of 1923-1950. Republican People's Party, ruled the period of transformation taking place in Turkey at that time, the flow of new ideas and conflict has emerged as a tangible form of a reflection. The Republican People's Party has been the government that imposed change within the country from the beginning. This situation paved the way for the birth of opponents and the transition to multi-party life against the Republican People's Party. There have been attempts to transition to multi-party life before fully engaged in this political lifestyle. The first step of multi-party democratic life was taken with the National Development Party, which was established on 18 July 1945. Later on, on January 7, 1946, the Democrat Party, which played a very important role in Turkish political history, was established. The Democrat Party entered the parliament by winning 62 seats in the 1946 elections. In the elections of 1950, they came to power alone. The government of the Democratic Party ended with the military coup of 27 May 1960. The Democratic Party, has also been effective in Giresun, Turkey, as in many cities. All of Giresun between 1950-1960 entered the parliament from the Democratic Party list. The majority of Giresun congressmen in the Democratic Party period were elected as rulers in all three terms. Many of them actively worked in parliament. In this thesis, the curriculum vitae of the deputies of Giresun and the parliamentary activities are tried to be investigated.