Türkiye'de sermaye piyasaları ve menkul kıymetler borsalarında aracı kurum müşteri hizmetlerinin etkinliğinin arttırılmasına yönelik bir çalışma
An Empirical study to increase intermediary financial institutions clienteles services efficiency in the stock market and capital markets in Turkey
  1. Tez No: 111268
  2. Yazar: İLKER NAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce sermaye piyasalarına genel bir bakış açısından yaklaşılarak,Türkiye'de ve Dünya'da sermaye piyasalarına değinilmiştir. Daha sonra menkul kıymetlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın ana konusu olan menkul kıymetler borsasında aracı kurum müşteri hizmetleri,aracı kurumların ve yatırım uzmanlarının bakış açısından incelenerek değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme borsa müşterilerine yönelik olarak yapılan bir anket çalışmasına dayalı olarak yapılmıştır. Ankette borsa müşterilerinin borsa hakkındaki görüş,düşünce ve borsadan beklentileri araştırılmıştır. Türkiye ekonomisinde önemli bir yer teşkil eden menkul kıymet borsalarının daha verimli olabilmesi için borsa yatırımcılarının bilinçlendirilmesi ve sermaye piyasaları hakkında eğitim ve seminerler verilerek sermaye piyasalarının daha aktif ve verimli hale getirilmesi için borsada müşteri hizmetlerinin önemi uygulamalı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, as capital markets have been reviewed first capital markets in both Turkey and the World have been evaluated in a general perspective. Afterward securities have been examined generally. In stock markets whose are the primary subject of this study, financial institutions' services to clients have been assessed in terms of financial institutions and financial analysts perspective. This evaluation has been made as the questionable toward stock markets' clients. In this questionaire, stock markets' clients' views, thoughts and expectations from the stock market have been examined. The importance of the services offered to clients in the stock market having an important place in Turkish economy have been studied with application in order to have stock markets more efficient to get investors on stock markets aware as giving trainings and seminars about stock markets.