Hidatidoz tanısında kullanılan indirekt hemaglutinasyon lateks aglutinasyonu ve indirekt fluoresan antikor yöntemlerinin duyarlılıklarının karşılaştırılması
Evaluation of indirect hemagglutination, latex agglutination and indirect fluorescent antibody techniques in diagnosis of hydatidosis
- Tez No: 11127
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
-46- 6. ÖZET Hidatidozun serolojik tanxsmda çeşitli testler ge liştirilmiştir. 115 hidatidozlu hasta ve 15 sağlıklı şahıs serumu kullanılarak, îndirekt Hemaglutinasyon (IHA), Lateks Aglutinasyonu (LA) ve îndirekt Fluoresan Antikor (İFA) Yön temleri duyarlılık ve özgünlük açısından karşılaştırılmıştır. LA yöntemi duyarlılığı, diğer yöntemlere oranla yüksek bulun muştur (% 97.4). IHA yöntemi % 88.7, İFA yöntemi % 91.3 du yarlı bulunmuşlardır. Sağlıklı kişilerin serumları kullanıl dığında yöntemlerin hiçbirisinde kros -reaksiyon görülmemiştir. Çalışmamızda 3 yöntem birlikte uygulandığında pozitiflik oranının yükseldiği gözlendi. IHA, İFA yöntemleri birlikte uygu landığında % 93; IHA ile LA veya İFA ile LA uygulandığında % 98.3 f IHA, LA, İFA testlerinin 3 ününün uygulanması halinde % 99.1 gibi daha yüksek oranda sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
«47- 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) EVALUATION OF INDIRECT HEMAGGLUTINATION, LATEX AGGLUTINATION AND INDIRECT FLUORESCENT ANTIBODY TECHNIQUES IN DIAGNOSIS OF HYDATIDOSIS Several techniques have been developed for the sero d iagnosis of hydatid disease. The comparative sensitivity and specificity of Indirect Hemagglutination Test, Indirect Fluorescent Antibody Test and Latex Agglutination Test for hydatidosis were evaluated using 115 hydatid and 15 non-hydatid sera. The sensitivity of the Latex Agglutination test was higher (% 97.4) when compared with IHA (% 88.7) and IFA (% 91.3) On the basis of present findings, application of combination of tests increase the sensitivity. IHA with IFA has % 93, IHA with LA and IFA with LA has % 98.3» IHA, IFA and LA combination has % 99.1 sensitivity.