Koroner arterlerin morfolojik özelliklerinin (uzunluk, çap ve açılarının) korrozyon yöntemi ile incelenmesi ve bulguların değişik faktörlerle olan ilişkilerinin, bilgisayarla değerlendirilmesi konusunda çalışmalar
  1. Tez No: 11126
  2. Yazar: BAYRAM UFUK ŞAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAİTTİN ELHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-61- ÖZET Koroner arterlerin morfolojik özelliklerinin {uzunluk, çap ve açılarının) korrozyon yöntemi ile incelenmesi ve bulguların değişik faktör lerle olan ilişkilerinin değerlendirilmesi için, 10 koyun ve 15 insan kalbinde inceleme yapıldı. Dolgu maddesi olarak“autopolymerisane polymethyl methacrylate”a,“Kâfurun”ilavesiyle elde edilen madde kullanıldı. Elde edilen veriler, yaş, kalp ağırlığı ve hacmi ile koroner arterlerin uzunlukları, çaplan ve açılan arasındaki ilişkiler bakımından, bilgisayarda“paired t testi”ve“korrelasyon testi”ne tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
-62- SUMMARY To investigate the morphological features (lenghts, diameters and angles) of the coronary arteries and to evaluate the relationships among different variables, we examined 10 sheep and 15 human hearts by using“corrosion casting method”. It was used“autopolymerisane poly- methyl methacrylate”adding“Kâfurun”as the filling material. In order to learn the relationships between age, weight, size and lenghts, diameters, angles of the arteries, we applied to our data the“paired t test”and“correlation test”.