Akut batın tanısında ultrasonografinin yeri
- Tez No: 22888
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
56 ÖZET Ocak 1992 ile kasım 1992 tarihleri arasında akut abdomen ağrısı şikayeti ile hastenemiz acil servis ve polikliniklerine başvurup akut abdomen ön tanısı alan ardıl 110 hastaya abdominal DS tetkiki uygulandı. Hastaların 57 'sinde (%51.8) akut abdomen kesin tanısı konulmuş olup, 27' sinde (%24.5) akut apendisit, 11' inde (%10) akut kolesistit, 9' unda (%8.1) akut intestinal obstrüksiyon, 4 'ünde (%3.6) akut koledokal obstrüksiyon, 3 'ünde (%1.8) içi boş lümenli organ perforasyonu ile birer olguda (%0. 9 )ektopik gebelik rüptürü, akut pankreatit ve hidatid kist ile sonuçlanmıştır. Akut abdomen ön tanılı 110 hastada tüm doğruluk oranı %95 olarak elde edilmiş olup, olguların 31 'inde akut batın dışı hastalıklar tespit edilmiştir. US ve klinik takip sonucu 22 olgu normal olarak değerlendirilmiştir. DS muayenesi akut batın ön tanılı hastaların tanısında vazgeçilmez bir yöntem olup, tüm akut abdemen olgularında rutin olarak uygulanması gerekir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Applying to emergency clinic and policlinics of our hospital with complaints of abdominal pain in the dates between January 1992 and November 1992, and diagnosed acut abdominal pain, 110 patients were, consecutively, performed abdominal ultrasound examination. Of all patients, 57 were diagnosed certain acut abdomen (51.8%); 9, acut intestinal obstruction (8.1%); 4, acut choledocal obstruction (3.6%); 3, intestinal perforation (1.8%); 1, ectopic pregnancy rupture (0.9%); 1, acut pancreatitis (0.9%); and 1, hydatid cyst (0.9%). In 110 patients with suspected acut abdomen, total accuracy promotion was obtained as 95%, and non-acut abdomen diseases were determined in 31% of the cases. As a result of ultrasound and clinical following, 22 patients were evaluated as normal. Ultrasound examination is an excellent method in diagnosis of the patients with acut abdomen, and should be performed routinly on those with acut abdomen.