Toraks kitle lezyonlarında manyetik rezonans görüntüleme
- Tez No: 79854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
49 ÖZET Amaç : Bu çalışmanın amacı, toraks kitle lezyonlarının tanısında MRG'nin etkinliğini belirlemektir. Gereç ve yöntem : Toraks patolojisi olan toplam 43 olgu (27 akciğer karsinomu, 1 enfektif akciğer nodülü, 1 invaziv aspergillom, 4 kist-hidatid, 2 ampiyem,2 lenfoma,2 akciğer metastazı, 4 özofagus kanseri) spiral BT ve MRG ile değerlendirildi. Lezyonlar BT ve MRG görünüm özellikleri, çevre yapılarla ilişkileri ve beraberlerinde bulunan patalojik değişiklikler (atelektazi, lenf nodu tutulumu, çevre akciğer değişiklikleri) açısından değerlendirildi ve iki görüntüleme yöntemi birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular : Akciğer karsinomlu olgularda tüm lezyonların dansitesi spiral BT kesitlerinde kasa göre izodensti. MRG'de lezyonlar TlA'lı görüntülerde kasa göre izointens T2A'lı görüntülerde hiperintens olarak belirlendi. Spiral BT ve MRG'de kontrast tutulumu 18 olguda orta derecede, 7'sinde yoğun, l'inde periferal,l'inde minimaldi. Atelektatik segment 4 olguda mevcuttu. Atelektatik segmentte her iki görüntüleme yönteminde de daha fazla kontrast tutulumu saptandı. BT'de patolojik boyutta olmayan 16 lenf nodu saptandı. Bu lenf nodların sadece 2 'si MRG ile görüntülendi. BT'de 8 adet kalsifiye lenf nodu mevcuttu. MRG'de kalsifiye lenf nodlarının biri dışında hiçbiri görüntülenemedi. Vasküler invazyon sayısı spiral BT'de 37 iken bu sayı MRG'de 43'tü. Spiral BT'de trakea ve ana bronş invazyonu 37 iken, MRG'de 40 olarak saptandı. Dört akciğer kist-hidatid olgusunda 3 'ünde BT'de düzgün duvarlı hipodens kitle lezyon, birinde lobüle kontur izlendi. Olgularda MRG'de TlA'lı görüntülerde hipo T2A'lı görüntülerde hiperintens sinyal alanları belirlendi.Bir olguda spiral BT'de izlenen germinatif membran rüptürü MRG net olarak izlenemedi. Dört özofagus kanserinin 2'sinde BT'de saptanamayan perikard invazyonu net olarak izlendi. Lenfoma olgularımızın birinde BT'de kemik tutulumu net olarak belirlenirken MRG ile BT'de belirlenemeyen medulla spinalis invazyonu saptandı. Sonuç : Akciğer karsinomlarında lezyonların BT ve MRG görünüm özellikleri ile kontrast tutulumları benign-malign ayrımında anlamlı değildir. Spiral BT ile küçük boyuttaki lezyonlar MRG'den daha iyi belirlenir. Büyük lezyonlarda lezyon kontur özellikleri (spikülasyon,lobülasyon) her iki görüntüleme yönteminde de iyi bir şekilde belirlenir. Prevasküler ve karinal lokalizasyonundaki lenf nodlan koronal ve sagital TlA'lı MRG kesitlerinde en iyi belirlenir.Patolojik boyutlarda olmayan ve kalsifiye lenf nodlarında spiral BT üstündür. Lezyonun çevre vasküler dokularla olan ilişkisi en iyi TlA'lı MR kesitlerinde belirlenir. Bronşial ve trakeal tutulumda da MRG üstündür. Akciğer enfeksiyon ve enfestasyonlarında MRG'nin lokalizasyonu daha iyi belirlemesi dışında BT'ye üstünlüğü yoktur. Diğer akciğer lezyonlarında da MRG çevre yapılarla ilişkinin belirlenmesinde önemli bilgiler verdi.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Purpose : The aim of this study is to demonstrate the role of magnetic resonance imaging (MRI) in thoracic mass lesions. Materials and methods : Forty-three cases who had thorax pathology (27 lung carcinoma, 1 enfective lung nodule, 1 invasive aspergillozis, 4 cyst-hydatid, 2 empyema, 2 lymphoma, 2 metastatic lung disease, 4 esophagus carcinoma) were evaluated by spiral computed tomography (CT) and MRI. Lesions were evaluated according to their CT and MR imaging characteristics, the relation with neighbouring structures, pathologic changes together with them ( atelectasis, the involvement of lymph nodes, neighbouring lung parenchyma changes). Then the two imaging modalities were compared. Results : The density of the lesions in lung carcinomas were isodense compared with muscle tissue on spiral CT. The lesions were isointense to the muscle tissue on T 1 -weighted (Tl-W) and hyperintense on T2-weighted (T2-W) MR images. The contrast enhancement was more intense in 7, moderate in 18, peripheral in 1 and slightly in 1 case on spiral CT and MRI. Atelectasis was present in 4 cases. There was more contrast enhancement in atelectatic segment than mass lesion in both imaging modality. Sixteen lymph nodes without pathologic size were detected at spiral CT. Only 2 of them could be seen by MRI. There were 8 calcified lymp nodes. Except one case, none of them detected by MRI. The number of vascular invasion was 37 on spiral CT whether it was 43 at MRI. Thirty-seven tracheal and main bronchus invasion were present on spiral CT whether it was 40 on MRI. In cyst-hydatid cases, hypodense lesions with regular walls was detected in 3 of 4 cases lobular contours was in 1 of the 4 cases. The lesions were hypointense on Tl-W images and hyperintense on T2-W images. The rupture of germinative membrane in 1 case could not be demonstrated clearly by MRI. Pericardial invasion that could not be detected by spiral CT in 2 of 4 esophagus carcinomas cases were clearly detected by MRI. The involvement of thoracic spine in 1 of our lymphoma cases could be easily demonstrated by CT but the involvement of medulla spinalis only by MRI. Conclusion : The spiral CT and MRI appearances and the characteristics of contrast enhancement are not important at the differantion of benign and malign. Spiral CT can demonstrate the lesion in small size very well. In large lesions, the characteristic of lesion's contours (Spiculation and lobulation) can be demonstrated well on two-imaging modalities. Prevascular and carinal lymph nodes is best visualized on Tl-W coronal and sagital MR images. Spiral CT is superior in the evaluation of calcified and non-pathologic size lymph nodes. The relation with neighbouring structures is best visualized on Tl-W MR images. MRI is also best in the visualization of the involvement of trachea and main bronchus. Except the best detection of lesion localization, MRI have no superiortiy to CT in the lung enfections and enfastations. MRI is also give better information about the relation of lesions with other structures in all of other thoracic lesions.