Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda çalışan personelin iş tatmin düzeylerinin ölçülmesi
The Evaluation of works of the personel, who works at Hava Er Eğitim Tugay Komutantığı
  1. Tez No: 111271
  2. Yazar: CENGİZ HAKAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Hava Kuvvetleri 'nin erbaş ve er ihtiyacını karşılayan, Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı 'nda çalışan personelin iş tatminini etkileyen faktörlerin (cinsiyet, medeni durum, yaş, görev yeri, rütbe, eğitim durumu, vb.) neler olduğunun belirlenmesi, iş tatmin düzeylerinin ölçülmesi, tatminsizliğin olduğu konuların ve iş tatminsizliğinin olumsuz etkilerinin tespiti ve ortadan kaldırılması, sorunlara çözüm yollarının önerilmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Tespit edilecek ihtiyaç düzeyleri, tatmin veya tatminsizlik dereceleri ve sorunların çözümüne yönelik alınacak tedbirlerle, daha rahat, huzurlu ve üretken bir iş ortamı oluşturmak, çalışanların daha uzun süre ve daha istekli olarak görev yapmalarını sağlamak, ayrıca genel yaşam tatminin de yükseltilmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Araştırmanın kuramsal yapısını oluşturmak ve çalışma modelini belirlemek amacıyla, ilgili alanda literatür taraması ve konu uzmanları ile görüşmeler yapılmış ve iş tatmini ile ilgili yapılan araştırmalarda kullanılan ölçme araçları gözden geçirilmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, iş tatmininin tanımı, önemi ve konu ile ilgili ekol ve teoriler, ikinci bölümde iş tatmininin değişkenleri, etkileyen faktörler, iş tatminsizliğinin sonuçlan, üçüncü bölümde konu ile ilgili yapılmış araştırmalar ve iş tatmini ölçekleri incelenmiş, dördüncü bölümde çalışan personelin bir bölümüne anket uygulanarak iş tatmini ölçülmüştür. Beşinci bölümde ise sonuçlar ortaya konularak, sorunlara yönelik öneriler geliştirilmiştir.Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı personelinin iş tatminine ilişkin yapılan bu araştırmada, kayıtların incelenmesi ve anket yöntemleri uygulanmıştır. Literatürde önemli bir yere sahip olan“ERİTA İŞ TATMİN ÖLÇEĞİ”67 soruluk kısa anket formu temel alınmıştır. Araştırma sonucunda, örneklemin çoğunluğunu %55,6 ile Astsubaylar, % 19,6 ile Yedek Subaylar ve Subaylar oluşturmaktadır. Örneklem içerisindeki personelin % 25,7 si 21- 25 yaş arasında yoğunlaşmıştır. Personelin büyük çoğunluğu % 44 ile Lise, % 37,6 ile Üniversite mezunu iken, % 2,4 ile küçük bir kesim yüksek lisans eğitimi almıştır. Yüksek lisans eğitimi alan personelin Yüzbaşı-Teğmen Rütbelerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, Tugay'da görev yapan personelin iş tatmin düzeylerinin ortalama % 72 seviyesinde olduğu görülmüştür. Tatmin seviyesinin,“Ücretler”,“Terfi”,“Gelişme Olanağı”ve“Takdir Edilme”alt boyutlarında düşük ancak iyi seviyede,“Destek Hizmetleri”ile“Sosyal Güvence”alt boyutlarında ise çok yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT The purpose of the thesis is composed of, determination of the factors of job satisfaction (gender, martial status, age, position, rank, education level etc.), measurement of the level of job satisfaction, unsatisfactory areas and its negative effects, removal of this effects, suggesting solutions for these problems, in the terms of personnel in Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı which is the main source of soldier for Turkish Air Force. It also aims to determine the level of needs, satisfaction degree and to have precautions for solutions and to create a more peaceful, comfortable and much more productive working environment. By this way the motivation of the workers will be increased resulting wide period of working hours. All of this may lead an increase in the general level of life satisfaction. To prepare the institutional structure of the research and to determine the model of the work, literature search in the field, and interviews with professionals has been carried out and the measurement tools has been revised. This research is composed of total 5 parts. In the first part the description, importance and theories and schools of job satisfaction, in the second part, the variables, factors, and of job satisfaction and the results of un-satisfaction, in the third part, past researches about the subject and the scales of job satisfaction has been investigated, in the forth part, the job satisfaction has been measured by applying an inventory to a part (378 workers) of theIX workers. In the fifth part, suggestions for the problems are developed with the general outcome. Record investigation and inventory methods are carried out in this research. The research is based on the“ERITA İŞ TATMİN ÖLÇE?İ”which is total of 67 questions and has an important role in the literature. At the result of research it is shown that majority of the sample are noncommissioned officers with 55,6 % and 19,6 % is Officers/Second Lieutenants. 25,7 % of personnel is in the range of 21-25 ages. 44 % of all are graduates of high school, being the majority, 37,6 % have university degree and 2,4 % have attended a master program. The biggest part of personnel attending a master program is composed of ranks of Captain and Lieutenants. At the conclusion, it has seen that the work satisfaction level for Tugay elements is aproximatly 72%. İt has seen that level of satisfaction is low on salary but good satisfaction, promotion, improvment opportunities and appreciation whereas at the level of the fields of support and social security is significantly higher.