Hava Er Eğitim Tugayı Levazım Mal Saymanlığı etkinliğinin artırılmasında yönetim bilşim sisteminin etkisi
  1. Tez No: 101896
  2. Yazar: HALİL EKEMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
VI ÖZET Bilişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte, sanayi ekonomisi yerini bilgi ekonomisine bırakırken, ekonominin temel dayanakları olarak nitelendirdiğimiz üretim, tüketim, dağıtım ilişkileri ve ekonomik yapının tümü bilgi temeli üzerine yeniden yapılanmaktadır. Bilgi Çağı'nda iş dünyasının kuralları sürekli değişmekte, değişime ayak uydurabilmek için organizasyonda Yönetim Bilişim Sistemi kurmak öncelikler listesinin en başında yer almaktadır. Kamu kurumlarında da artan bilgi ihtiyacım karşılamada etkin bir yönetim sistemi olan Yönetim Bilişim Sisteminin (YBS) uygulanabilirliğinin ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Levazım Mal Saymanlığı (LMS) etkinliğinin artırılmasına katkısının tartışılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Levazım Mal Saymanlığı yönetiminin karar almada ihtiyaç duyduğu bilgilerin hızlı, kesin ve özet olarak sağlanması, gelişen bilgi teknolojilerinin de yardımıyla, YBS 'nin geliştirilmesi çalışması yapılmıştır. Yöneticiye bilişim sistemi tanıtılmaya ve bilgisayar kullanımının LMS yönetimi ve etkinliği üzerindeki etkileri saptanılmaya çalışılmıştır. Levazım Mal Saymanlığında bilgisayar kullanımına ilişkin sorunlarla, bilgisayarların etkin olarak kullanılarak geliştirilecek YBS'nin LMS'da yönetim işlevleri ve organizasyon etkinliği üzerindeki etkileri değerlendirilmektir. Yönetim Bilişim Sisteminin işletme yönetimi üzerindeki etkileri ve çeşitli kuramsal yaklaşımlar ele alınmaktadır. YBS'nin LMS'da planlama (ihtiyaçların tespit ve tedariği) organizasyon (LMS 'nın organizasyonu, depolama ve dağıtım), Kadrolama (yalın yönetim), Yürütme ve Denetim işlevleri açısından etkisi uygulama ile birlikte ele alınarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI 1 ABSTRACT The goal of this research is to examine Manegement Information Systems (MIS), and design these systems in an organisation.“Information ”is an abstract entity that reduces uncertainty about some state or event. In term of management information is the bunch of element that help manager deciding. We may call all of the activities related with getting, processing, evaluating,“information”today, important managerial decisions require an understanding of the technology, especially information technology. It's to difficult to be successful for the managers without the capability of using information technology. We may call the“information systems”as a system that can collect, store, process and report data from various source to provide the necessary information. The managers can develop strategeies and tools to make themselves or their organisations more effective and more efficient. All units of organisations require the information to achieve their goals. So, the information is an element of production as well as being an important resource. Another important point is that management does not requires all kinds of information, it requires relevant information valuable for decision-making.“Management Information Systems”(MIS) is a computer-based information system that makes information available for decision making. Both managers and non managers in the organisation as they make decisions to solve the problems of the organisation use the information output. The main object of Management Information Systems is to supply information support to management of the organization. The development of an information system to needs to be planned and controlled and organized into an orderly process. The five stages in the development process described in this part are definition, requirements, evaluation, design, and implementation. During the definition stage, the problem is defined, feasibility is assessed, and a plan of action isVH1 prepared. In the requirement stage specific statements are developed of the output to be produced and the input required. Evaluation stage, requirements are examined, the possibly modified or eliminated. Specifications are developed for each of the five components of the information systems. Finally, during implementation, the components are acquired, integrated, tested, and the system is installed. The purpose of an MIS is to integrate the activities of different departments into a single business system that produces coordinated, integrated responses to its environment. MIS involve many people and many functions. On organisation 's Management Information System was tried to be developed. The current information system, persons in the organisation, tasks, data, information was described. At the end of this part a new information system have been suggested. TA