Ulaştırma hizmetlerinin dış kaynaklardan yararlanma (Outsourcing) yöntemi ile karşılanması: Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda bir uygulama
The supply of transportation services with the method of benefiting from outsourcing: An application at Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı
- Tez No: 145870
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde; globalleşen dünya yapısı insanları ulaştırma hizmetlerine bağımlı daha hale getirmiştir. Son yüzyılda hızlı bir ilerleme gösteren ulaştırma sektörü, bağlantılı olarak sunulan hizmetlerde de birtakım gelişmelere olanak sağlamıştır. Kısıtlı olan ülke kaynaklarının ağırlıklı olarak askeri alanlara sarf edilmesi bu alanda gerçekleşebilecek her türlü yeniliğin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Özellikle harekata yönelik olmayan ulaştırma hizmetlerinin maliyetleri, günümüzde yaygınlaşan dış kaynaklardan yararlanma yöntemi ile karşılanması, bu alana ayrılan kaynağın en verimli şekilde kullanılması konusunda fayda sağlayacaktır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum çalışmamda bu gelişmelerden biri olan dış kaynaklardan yararlanma (outsourcing) yönteminin Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı ulaştırma hizmetlerinde uygulanabilirliği ve uygulanması durumunda Hava Kuvvetleri Komutanlığına ileri vadede sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilmiştir. Çalışmada Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Oto Ulaştırma Bölük Komutanlığı 2003 yılı ulaştırma hizmetleri maliyetleri analiz edilerek, uygulanabilirliği araştırılan dış kaynaklardan yararlanma yöntemini uygulayan Kamu Kurum ve Kuruluşları ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world structure which becomes global make people more addicted to transport services. In the last century the transporting sector that shows a fast improvement also with the services which are given with connections make some improvements possible. The expendation of limited country sources mostly to the military fields makes it necessary of searching everykind of newness about this field. Especially the cost that are not directed towards operations, which are afforded by outsourcing method that becomes common in nowadays, will make utility about using the source that is left to this field in avery productive way. Outsourcing method one of these improvement that ı made a present in my master of science thesis has been apppraised in Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı about the application of transport services and in the option of application the advantages and disadvantages that will be provided to Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı in long term. Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Oto Ulaştırma Bölük Komutanlığı year 2003 costs of transportation services has been analysed, outsourcing method that is searched about the possibility of application is being compared with the public foundings.