Kadın yöneticilerin liderlik konsepti ve bir araştırma
The Concept of women managers about leadership and a research
  1. Tez No: 111273
  2. Yazar: KADRİYE URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
21. Yüzyılda toplumsal hayatın vazgeçilmez bir öğesi olan liderlik artık yönetsel alanda da kendini göstermiştir. Özellikle 19. yüzyılda Sanayi Devrimiyle büyük küçük tüm işletmelerde liderlik önem kazanmaya başlamıştır. Liderliğin geçmişten bugüne kadar ki gelişimi, yapılan araştırmalar, oluşturulan kuramlar gözden geçirilerek incelenebilmektedir. Liderler, saptanan amaçlara ulaşma konusunda çalışanları yönlendiren ve onları motive eden kişilerdir. Onlar son derece hassas ve karmaşık bir yapıya sahip olan insan faktörü ile uğraşmak durumundadırlar. Liderlik gerek Türkiye'de gerekse dünyada çoğunlukla bir erkek mesleği olarak kabul görmüş ve bu nedenle yönetim alanında yükselmek isteyen kadınlar çeşitli engeller ile karşılaşmışlardır. Kadın liderler konusunda yapılan araştırmalar bir yandan kadın yöneticilerin üst basamaklara yükselememe nedenlerini açıklamaya çalışırken diğer yandan kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranışlarında belirgin farklılıklar olup olmadığını araştırmış ve bunun yanı sıra kadın yöneticileri ilişkin ortak özellikleri tesbit etmeye çalışmıştır. Dünyada var olan ekonomik, siyasi ve sosyal sorunların çözümlenebilmesi için yepyeni liderlik anlayışlarına ihtiyaç vardır. Bu yeniliklerin bir bölümünü de kadın liderler oluşturmaktadır. Artık çalışma yaşamında bir kadının başarılı olabilmesi için erkek gibi davranması gerektiği önyargısına son verilmelidir. Kadınlar kadın olmanın bilinci ile kendi kişisel yeteneklerini kullanarak zirveye yönelmektedirler. Kadın liderlik özelliklerinden bazıları sevecenlik, duygusallık, fedakarlık, etkili bir dinleyici olmak, sezgilerin güçlülüğü ve analık iç güdüsüdür. İşte bu özellikleri kullanan kadın liderler yönetim alanında başarılı olacak ve böylece özellikle Türkiye'de kadın liderlerin sayısı artacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Leadership, that is an important element of the 21st century appears in the managerial area. Especially in 19 century with the Industrial Revolution, Leadership has become importance in all scale companies. The progress of leadership from past to nowadays can be examined by scrutinizing former investigations and made up theories. Leaders, are persons who guide the workers in order to reach to the determined targets and also motivate them. They are also responsible to direct human resource factors which has a very conscientious and complicated structure. Leadership has been mainly taken as a man work in Türkiye and in all over the world. That is why the women, willing to advance in their managerial areas, face many obstacles. The investigations related with the woman leadership, try to explain why woman workers could not advance in the managerial areas on one hand; search whether leadership behaviours of woman and man are different on the other hand. Moreover investigations try to ascertain the main common woman leadreship behaviours. In order to solve the economical, political and social problems in the world, there needs a brand new leadership understanding. Women, take important part in those new leadership concepts in the world. The prejudice known as a woman willing to be a successfull leader in the working life, should behave as a man, must be finished. In nowadays woman advance in their managerial levels, by using their personal abilities with the consciousness of being a woman. Some properties of woman leadership are; tenderness, sentimentality, self-sacrifice, to be effectual listener, strong intuitionality and motherhood instinct. The woman using all of these properties in the managerial world, will be successful and by this way also the number of women leaders in Türkiye will increase.