Örgütsel stres kaynakları ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kütahya 1.Jandarma Er Eğitim Taburu'nda bir uygulama
Organizational stress resources and it's practising on Turkish Armed Force in Kütahya 1. Genderme Soldier Training Camp
- Tez No: 111284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Büyük bir hızla gelişen ve değişen teknoloji çağımızda, zor bir rekabet ortamında yaşamaya çalışan örgütlerin insana önem vermesi ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için insana yatırım yapması gerekmektedir. Stresin bireysel, toplamsal ve örgütsel açıdan önemi ve stresin fizyolojik, psikolojik, toplumsal ve örgütsel nedenleri araştırıldığında nedenli önemli bir olgu olduğu anlaşılacaktır. Örgütlerin sağlıklı yaşaması ancak çalışanların sağlıklı olması ile mümkündür. Oysa, birkaç yüzyıl öncesinden günümüze kadar gelen ve farklı biçimlere giren, ancak anlamı ve etkileri değişmeyen stres ; sadece insan sağlığını değil, aynı zamanda örgüt sağlığını da tehdit etmektedir. Stres üzerine yapılan bütün çalışmaların odak noktası da, bu hastalığın arkasındaki iyi yönleri bulmak, tanımak ve ondan yararlanmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT With the rapid growth and change of technology age, there is a harsh competition between organizations which are need to survive, on concentration, investing on human resource to reach their goals. When the give attention on the importance of stress for individual, publical, organizational and also the reasons of stress on psyscial, psychological, publical and organizational issues that are such important thing, would have been understood. As known that the healthy life of organizations just depend on their employees who have to live in healthy conditions. Whereas, the stress which came from a few centuary ago, was surviving to nowadays and enter to different shape of figures.The stress is not only for human health but also threaten for the health of organizations. At the all research over stress with focus point mentioned that finding, showing useful background of this illness to use it.