Otomotiv sektörü mamul hayat eğrisinde stratejik pazarlama bilgilerinin kullanımı ve otomotiv pazarlama firmalarında bir uygulama
Automative sector at product life bend usage of strategic marketing knowladge and practice of automative marketing companies
- Tez No: 111283
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET İş yaşamında mamul kavramı, mevcut müşterinin duygularına, zevk ve tercihlerine göre değişmekte, artan rekabetten dolayı önem kazanmaktadır. Çalışmamızda, otomotiv sektörü mamul hayat eğrisinde stratejik pazarlama bilgilerinin kullanımı ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, konu üç bölümde incelenmiştir. İlk bölümde, konuyla dolaysız ilişkisi olan strateji, mamul ve stratejik yönetim kavramları hakkında geniş bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde; mamul hayat eğrisi dönemleri ve stratejik pazarlama bilgilerinin belirlenmesi temelinde çeşitli teknikler ele alınmıştır. Bunlar, başabaş nokta analizi, karar verme modelleri, kapitalin geriye dönüş analizi, bugünkü değer yöntemi analizi, talep tahminleri analizi, yöneylem analizleri., büyüme / pazar payı analizi ve rakip işletmelerle ilgili analizlerdir. Üçüncü bölümde, tüm bu anlatılanlar çerçevesinde konunun uygulama boyutu TOFAŞ otomobillerinin pazarlamasını yapan firmalarda yapılmış ve yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda, çeşitli veriler elde edilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak, mamul hayat eğrisinin önemi işletme açısından en uygun pazarlama stratejilerinin saptanmasında ve uygulanmasında görülmektedir. Bu yüzden hem planlama, hem denetim, hem de satış tahminlerinde bu eğriden bir ölçüde yararlanılmaktadır..
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In business life the term of product, changes according to customer's emotions, feelings and their preference and it gains importance because of the raising rivalry. In our work, otomotive sector product life bent using the knowledges of strategic marketing is clearly painted out the subject is examined in three parts. In the first part, the strategy which is indirectly related with the subject, the term of product and strategic management are presented. In the second part, the period of product life bent and the determination of the knowledge of strategic marketing and many techniques are discussed. These are, active organizations, financial analysis of product life bent which is the main subject on marketing, trend of product, various analysis, strategical decisions of the management about the positions during the product life bent. In the third part, acording to matters which are discussed, the application of this subject is done in the firms which make marketing TOFAŞ cars and at the end of the meetings, lots of profits are achieved and commented on. As a conclusion, the importance of the product life bent is seen, for administration in the most suitable determination of marketing strategies. For that reason, both planning and control and control and also in guessing sales, it is very useful.