Kadın yöneticilerin kariyer gelişimine etki eden faktörler (Bankacılık sektöründe bir uygulama)
The Factors affecting career development of women executives (An application in banking)
- Tez No: 111285
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Dünyada meydana gelen ekonomik ve toplumsal değişmeler işgücüne de yansımış, işgücünün demografik özeliklerinde, yapısında, beklentilerinde farklılıklara yol açmıştır. Teknolojinin ilerlemesi, pazarların büyümesi sonucunda ulusal ve uluslararası düzeyde işletmelerin ve kurumların rekabet etme gücü kadın çalışanların yönetimsel bazda kariyerlerini etkileyen faktörlere yönelmelerini ve bu faktörlerin etkilerini incelemeyi zorunlu hale getirmiştir. İşgücünün demografik yapısındaki, niteliğindeki toplumun ekonomik, teknolojik, yasal oluşumlarındaki değişmeler şirketlerde yönetim anlayışının hızla değişmesine ve yeni yönetici profillerinin oluşmasına da ivme kazandırmıştır. Bu yönetimde esneklik ve yaratıcılık ön plandadır. Bireysel iş değerleri ve kariyer geliştirme tutumları değişime uğramıştır. Bütün bunlar kadınların yönetimsel pozisyonlarda yer almalarında etkili faktörler arasındadır. Bugün gerek Avrupa, gerekse ülkemizde kadın yöneticilerin sayısında eskiye göre bir artış gözlenmektedir. Kadınlar global işgücünün %40'dan fazlasını temsil etmektedirler. Fakat yönetimsel pozisyonları paylaşımları %20'yi aşmamaktadır. Kadınların eğitim ve mesleki tecrübe kazanımlarını sağlayacak ekonomik ve hukuksal fırsatlar yaratılmışsa da yönetimde davranış modellerini değiştirecek toplumsal rol, norm ve değerler sistemindeki gelişmelerin daha yavaş seyretmekte olması, geniş kadın kitlesinin üst düzey yönetim kadrolarında yer almalarını zorlaştırmakta veya geciktirmektedir. Ancak kadın ve erkek toplumsal cinsiyet rollerindeki bu yavaş gelişim, ekonomik sistemdeki ve çağdaş düşünce sistemindeki değişmelerden etkilenerek yeniden tanımlanma sürecine girmekle birlikte kadınlara, üst düzey yönetim kadrolarında rekabet etme imkanı doğacaktır. Kadınlar için kazanılan ekonomik güç hayatın bütün adımlarındaki önyargıları ortadan kaldırma mücadelesinde anahtar bir rol oynayacaktır. i
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Economic and social changes in the world affect the work force cause some differences in demographic properties, structure and expectations of it. Competition advantages of national and international businesses and institutions resulting from improving technologies and growing markets oriented the women workers towards the factors affecting their managerial careers and made it necessary to examine the effects of these factors. Changes in the demographic structure and quality of the work force and the changes in economic, technological and legal formation of the society accelerated changing of management approaches and creation of new manager profiles. In this kind of managing practice flexibility and creativity have primary importance. Individual working values and career planning attitudes are revisioned. These are among important factors for women to be employed in managerial positions. It is observed that in Turkey and Europe the number of woman managers are increasing more than as in the past. Women represent more than the 40% of the global work force. But their share in the managerial positions does not exceed 20%. Although economic and legal opportunities are created for women to have education and get professional experience, slow proggress of development of social role and social values that would change action model in management makes it difficult for women to get in high level managerial positions. But, as a result of changes occuring in economic system and contemporary thinking system, social roles of man and woman enter into a redefinition process and women would have more chance to compete for high level managerial positions. The economic power earned for women will play a key role in struggle for prejudices in all steps of life.