Türk Cumhuriyetleri arasında bir iktisadi işbirliği ortamının araştırılması
Research economic cooperation ambience between Turkic Republics
  1. Tez No: 111307
  2. Yazar: FUAD SALAMOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz dünyasında ülkeler bölgeselleşmeye, coğrafi, sosyo - ekonomik ve kalkınma düzeyi bakımından yakın oldukları ülkelerle işbirliği kurmaya yönelik girişimlerde bulunmaktadırlar. Bu da dünyanın şeklinin değişmesine neden olmaktadır. SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarına kavuşan Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri de dünyanın bu değişiminden geri kalmamak ve yeni dünya düzenine ayak uydurmaları için girişimlerde bulunmakta ve stratejiler geliştirmektedirler. Bu konudaki arayışlardan birisi de adı geçen ülkelerin Türkiye ile birlikte belli iktisadi işbirliği organizasyonları şeklinde görülmektedir. Türk Cumhuriyetleri'nin coğrafi, sosyo-ekonomik durumlarının ve aralarında iktisadi işbirliğinin sözkonusu olabilirliği tarafımızdan araştırılmış, ayrıca dünyadaki işbirliği modelleri ve uygulama örnekleri incelenmiştir. Yukarıda söylenenlerden hareketle Türk Cumhuriyetleri arasında bir işbirliği olasılılığı araştırılmış ve uzun vadede Türk Cumhuriyetleri arasında başarılı bir ekonomik işbirliğinin kurulabilmesinin şartlarının mevcut olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world countries, which have, similar characteristics, in terms of geographic, socio-economic and level of economic development, are working to establish coordination among them selves. This in turn changes the shape of the world. After the collapse of the Soviet Union, Azerbaijan and Middle Asian Turkic Republic, are striving to develop new strategies in order to keep up with these changes in the world. One of these strategies become appearing with the organizations of economic cooperation between Turkey and the countries mentioned above. The geographic and socio-economic conditions of Turkic Republics and relations of economic coordination that can be viable are investigated in the light at existing models of coordination and cooperation in the world. The conclusions of this study are that there is opportunities of cooperation among run and this cooperation's are likely to result in success.