Kütahya sancağı Gediz kazası 7863 nolu Gazi Kemal Mahallesi temettuat defteri transkripsiyonu
Finance revenue divident 7863 Gazi Kemal Quarter transcription of divident registers
- Tez No: 111308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nde Tanzimat'a kadar değişik isimler altında alınan vergilerin yerine konulan vergilere tamettu, kaydedildiği defterlere ise“Temettu'ât Defterleri”adı verilmektedir.Bu defterler XTX.yüzyılın ortalarında Osmanlı Devleti'nin iktisadi, ticari ve sosyal hayatını ortaya koyduğundan önemli bilgiler içermektedir. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nde bulunan bu defterler, 1988 yılında tasnif edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu çalışmada 1260-1261 (1845) yıllarına ait Kütahya Sancağı, Gediz Kazası, Gazi Kemal mahallesi ile ilgili“Temettu'ât Defteri'”nden, aşağıda arşiv numarası ve ismi belirtilen transkripsiyonu yapılmıştır. ML.VRD.TMT.7863 Gazi Kemal Mahallesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In The Ottoman Empire, the recorded registers in wich dividend tax,wich was implemented instead of the taxes that were collected in differead names until Reformation Period, is called as the dividents registers. These registers contain valuable information because of celearly in the eating the economic, social and comercial life thehat The Ottoman Empire experienced in the middils of nineteent centuri. These registersa having been classifeld in 1988 and kept in Ottoman Archives of Prime Ministry were submitted to the researchers. In these project, the transciription of divident registers whose archive numbers and names are stated below carried aut which was related to the Gazi Kemal quarters of Gediz of Kütahya in the of between 1260-1261(1845). Finance Revenue Divident 7863 Gazi Kemal Quarter