Avrupa Birliği ve Türkiye'de KOBİ'lere yapılan devlet teşviklerinin karşılaştırılması
The Compare of goverment aid programme in European Union and Turkey
  1. Tez No: 111309
  2. Yazar: MURAT KONÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
VI ÖZET 21. yüzyılın ikinci yansından itibaren dünya üzerinde yoğun bir rekabet yaşanmaya başlanmış ve ülkeler/işletmeler arasında entegrasyonlar artmıştır. Bu entegrasyonlardan biri de Avrupa Birliği olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği'nin, gerek Türkiye ekonomisine gerekse Türkiye'de yaygın olarak karşılaşılan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) için bir takım fırsat ve tehditleri beraberinde getireceği düşünülmektedir. Avrupa Birliği içerisindeki KOBİ'lerin zayıf taraflarından biri, maliyetler konusunda rekabet gücü kazanmalarının zorluğudur. Bu sebepten ötürü Avrupa Birliği'nin oluşturduğu yardım politikalar, ve destekleme programlan bu amacı realize etmeye yöneliktir. Dolayısıyla aynı sıkıntıları yaşayan Türk KOBİ'leri açısından bu yardım ve programların önemi ortadadır. Araştırmanın birinci bölümünde, KOBİ'lerin çeşitli ülkelerde kabul edilen tanımlan ve gelişimi üzerinde durulmuş, KOBİ'lerin diğer işletmelere nazaran zayıf ve üstün yönleri incelenmiştir Araştırmanın ikinci bölümü iki alt başlık altında toplanabilir. İlk bölümde, Türkiye'deki KOBİ'lerin gelişimi, ülke ekonomisinde ki yerleri,uapılan teşvikler ve ekonomiye sağladıkları katkılar değerlendirilmiştir. İkinci alt başlıkta, Avrupa birliğinde KOBİ'lerin gelişimi, birliğin genel ekonomisindeki konumlan, birlik adına sağladıkları getiriler ve birliğin KOBİ'lere yaptığı teşvikler ve destekleme programlan incelenmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, Türkiye - AB ilişkilerinin tarihsel gelişimi, Türkiye ve Avrupa Birliği ülke ekonomilerinin, yapılan devlet yardımlarının kıyaslanarak, uyum sürecinde Türkiye'nin mevzuatında yapması gereken değişiklikler üzerinde durulmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümünde ülkelerin entegrasyona girmesi ile iyice kızışacak arenada KOBİ'leri bekleyen firsatlar ve tehditler üzerinde durulmuştur. Son olarak da ülkemizdeki işletmelerin bu yenilenme süreci içerisinde yapması gereken değişiklikler öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the world, from middle of 21. century to now, there has been living intensive competitive and than increasing interfirm/nation entegration. One of these entegration is European Union. If I think that, establishing of entegration depends on economic reasons, in the process of entegration of Turkey in to European Union, European Union brings some opportunities and threats for small and medium size business which exist all region of Turkey. In the European Union, one of the important issue that, winning competitive advantage about cost reduction challenges small and medium size business. Thus, the goal of aid policies and support programmes, which were established by European Union, is realize previous aims. In the first chapter, we study on definition of small and medium size business in many countries. In the second chapter, there are two main subject. One of these subject that the development of small and medium size business, importance and contribution to the Turkey's economy. In addition, we discuss this chapter, foundation and goverment support programmes in Turkey. However, the development of small and medium size business, theirs place in ecenomy, their contribution to European economy in the European Union and European support programme. In the third chapter, we compare Turkey and European Union's nation's economies and goverment support and discuss which changes Turkey have to do in the current low. In the last chapter, we argue that the importance of small and medium size business for world economy, oppurtunıtıes and threats, and theirs advantage and disadvantages in the entegration process. In the conclusion part, we suggest some changes for Turkey's small and medium size business in the entegration process.