Siyasal kültür- siyasal katılım ilişkisi ve Kütahya il merkezinde uygulamalı bir çalışma
The relationship between political culture- political participation and application based in Kütahya province
- Tez No: 111335
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMİ DENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çağdaş Demokrasilerin en önemli ve vazgeçilmez şartlarından biri olan devlet yönetimine katılma hakkının bir boyutu da siyasal katılma hakkıdır. İnsanların siyasal hayata ilişkin, duygu, düşünce, değer ve tutumlarının paralelinde siyasetle ilgilenmelerine siyasal katılma diyoruz. Toplumdan topluma farklılık gösteren siyasal kültür anlayışları, siyasal katılmanın şeklini, boyutunu ve düzeyini etkileyebilmektedir. Her toplum için farklı da olsa insanların siyasal sisteme ve siyasal hayatın geneline ilişkin duygu, düşünce ve tutumlarından oluşan siyasal kültür, insanların siyasal davranış şekillerine zemin oluşturmaktadır. Bireylerin içinde yaşadıkları toplumda aile yapısı, yaş, cinsiyet, meslek, ekonomik durum, eğitim düzeyi vb. farklılıklar nedeniyle siyasete bakışları da değişebilmektedir. Yapılan bu çalışmada birinci bölümde siyasal kültür kavramı topluma yönelik olarak siyasal katılmayı etkileyen yönleriyle ele alınmış ve analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise birinci bölümle bağlantılı olarak bir toplumdaki bireylerin siyasal katılma davranışları ve bu davranışlarına etki eden faktörler incelenerek toplumda hakim olan siyasal kültür ve siyasal katılma davranışı arasındaki bağıntı ortaya konmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Kütahya il merkezinde yapılan anket çalışmaları verilerini ve önceki bölümlerde ortaya konulan teorik düşünceleri bir araya getirerek Kütahya halkının siyasal katılma şekli ve derecesini siyasal kültür boyutuyla beraber anlamaya olanak sağlayacak anlamlı bir bütün oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An important dimension of participatory rights in the administration of the state as the most important and indispensable feature of contemporary democracies is political participation. The concerns and activities of people in politics in line with their emotions, thoughts, values, and attitudes are generally regarded as political participation. The political culture of and its conception can differ between societies and they could influence the style, span, and level of political participation. Political culture consisting of peoples' emotions, perceptions, and attitudes towards the political system constitute the foundation of their differing styles of behaviours. Citizens' approaches and views towards politics may also show differences due to the differences in family life, age, sex, occupation, economic situation, and level of education. In the first part of this study the concept of political culture with their dimensions which influence political participation of people is conceptualised and analysed. In part two, political behaviours and factors that influence and shape those behaviours of citizens are examined to point out the links between political culture and political participation. Finally part three contains the field work of this study in which the conceptual and theoretical arguments and suggestions examined in the previous sections were put into application to be tested in -and to explore- the context of Kütahya province of Turkey. With a large sample of questionnaire survey we aimed at bringing the theory and facts together to make a complete and meaningful work which may help those who want to understand the style and span of political participation in Kütahya which lacks an academic study of this sort.