İletişim teknolojisinin bölgesel kalkınmadaki stratejik rolü _(Kütahya ili örneği)
The Strategic role of communation technologies in regional development (An application on Kutahya)
  1. Tez No: 111336
  2. Yazar: AHMET OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET İletişim teknolojisinde ortaya çıkan gelişmeler, insanlığı sanayi toplumundan çok daha köklü değişim ve dönüşümlere uğrattığı kesindir. Bilgi devrimi yeni bir çağ açmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojisi insanlığa yeni fırsatlar oluştururken, toplum yapılan yeniden şekillenmiş ve yeni bir ekonomik gelişme dönemi başlamıştır. Yeni iletişim teknolojilerinin toplumu nasıl etkilediğine yönelik kuramların çıkış noktasını, ticari veya bilimsel; haber ya da eğlendirme amaçlı ne şekilde olursa olsun, enformasyonun giderek artan bir şekilde önemli bir kaynak olması oluşturmaktadır. Temelini enformasyonun oluşturduğu bu güce ulaşma ve onu kullanma, hem ülke içinde, hem de uluslararası düzeyde ekonomik bir güç ve prestij sağlamaktadır. Bu da, iletişim teknolojilerini kullanmanın veya elinde bulundurmanın, yaşadığımız çağın en önemli kaynaklarından birine sahip oklukları anlamına gelmektedir. Varlıklarım sürdürmek isteyen toplumlar, kalkınmanın gerektirdiği sayıda nitelikli insan gücünü yetiştirmek için eğitime de değer vermek, ona bilimsel bir nitelik kazandırmak mecburiyetindedirler. Çünkü, çağdaş uygarlık düzeyinin gerektirdiği yüksek bilgi ve teknolojiye ancak bu yolla sahip olunabilir. Bununla birlikte yapılan çalışmada, geleneksel toplumdan sanayi toplumuna geçişle yaşanan dönüşümün ve sanayi toplumundaki ekonomik gelişmenin ışığında, iletişim toplumunda oluşacak yapıların analizi ve irdelenmesi ayrıca iletişim teknolojilerinin hem il bazında hem de bölge bazında meydana getirdiği ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel etkileri Kütahya ili örneği ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is the feet that the developments occured in communication technologies has carried the humanities in positive ways; and these developments are more important than those supplied by industrialisation. Revolution in information technologies opened a new age. While this revolution leads to now opportunities, the structure of societies are reshaped and new economical development process started. The starting point of new theories trying to explain how new communucation technologies affect societies is the sources coming from the increaring importance of information. At this point whether information is commercial or scientific; or entertainmental; it is not very important. Acquring this information allaws power and prestige for the rountries both on national and international levels. In other words, using or hawing information technologies means an important source for this century. It is a must for all nations and societies to have a good education program and scientific values in order to survive in this century. Since, only by educating people, a society can reoch a civilization of this century. In addition to these, the changes occured when the humanities developed from traditional societies to industrialized societies and economical changes of industrialization are examined in this study. Finally, with all of these analyses, a final one has carried out for Kütahya and the Region to see what happen to their economical, social, political and cultural structures with the developments in communucation technologies.