Yerel yönetimlerde sayıştay denetimi: Bursa ve Ankara büyükşehir belediyeleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Audit by the court of auditors in local governments: A comparative analysis on Bursa and Ankara metropolitan municipalities
- Tez No: 631640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇALIŞKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yerel yönetimler, yerel düzeyde kamu hizmetlerinin planlanması ve yürütülmesinde yerel halkın katılımını esas alan, özerklik ilkesi çerçevesinde faaliyet gösteren yönetim birimleridir. Türkiye'de yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi, siyasi ve toplumsal dönüşümlerle şekillenmiş; Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan süreçte değişen ihtiyaçlar ve reformlar doğrultusunda yeniden yapılandırılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de yerel yönetimlerin denetimi bağlamında Sayıştay tarafından Bursa ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinde 2023 yılında gerçekleştirilen dış denetim üzerine karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, yerel yönetimlerin denetimi bağlamında Sayıştay tarafından Bursa ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinde gerçekleştirilen dış denetim raporlarından yola çıkarak iki belediye özelinde kamu kaynaklarının etkili, verimli ve ekonomik bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını belirlemek, faaliyet sonuçlarını ölçmek ve performans bakımından bazı değerlendirmeler yapmaktır. Araştırmanın temel sorusu;“Sayıştay tarafından Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinde gerçekleştirilen dış denetimler, yerel yönetimlerin mali yönetiminde şeffaflık, hesap verebilirlik ve etkinlik açısından ne tür farklılıklar ve ortak yönler ortaya koymaktadır?”Bu çerçevede araştırma, Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinde sunulan kamu hizmetleri ile bu hizmetlere ilişkin harcama kalemlerinin tutarlılığını irdeleyerek, mali disiplin ve hesap verebilirlik ilkeleri açısından önemli bir değerlendirme alanı sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, doküman analizi ve betimsel analiz gibi nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Sayıştay denetim raporları, büyükşehir belediyelerine ait faaliyet raporları ve ilgili mevzuat gibi kamuya açık belgelerden elde edilmiştir. Ayrıca, konuya ilişkin literatür taraması yoluyla kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçevede araştırma, Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinde sunulan kamu hizmetleri ile bu hizmetlere ilişkin harcama kalemlerinin tutarlılığını irdeleyerek, mali disiplin ve hesap verebilirlik ilkeleri açısından önemli bir değerlendirme alanı sunmaktadır. Araştırma, altı bölümden oluşmakta olup, ulaşılan bulgular doğrultusunda çeşitli sonuçlara varılmıştır. Sayıştay tarafından Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyelerine yönelik gerçekleştirilen dış denetim raporları temel alınarak; anayasa, kanun, tüzük, yönetmelik ve ilgili mevzuatlarda öngörülen mali uygulamalar, taşınmaz yönetimi, ihale süreçleri, personel ve iştirak yönetimi, gelir ve vergi idaresi ile kurumsal yapı ve yönetişim ilkeleri bağlamında belediyelerin uygulamaları incelenmiştir. Bu kapsamda, mevzuatla öngörülen ilkelere aykırılık teşkil eden çok sayıda uygulama tespit edilmiştir. Özellikle hukuki düzenlemelere uymayan ve yasal sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu görevlilerinin varlığı dikkat çekmektedir. Elde edilen bulgular, yerel yönetimlerin mali ve idari işleyişinin daha etkin, saydam ve hesap verebilir bir çerçevede yürütülmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu yönüyle çalışma, kamu kaynaklarının etkin kullanımını güvence altına almak açısından dış denetim raporlarının dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Böylece hem ekonomik hem de sosyal kayıpların önüne geçmeye yönelik katkı sunabilecek nitelikte politika ve uygulama önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments are units of government operating within the framework of the principle of autonomy, based on the participation of local people in the planning and execution of public services at the local level. The historical development of local governments in Turkey has been shaped by political and social transformations and restructured in line with changing needs and reforms from the Ottoman Empire to the Republic. In this study, a comparative analysis was conducted on the external audit conducted by the Court of Accounts on Bursa and Ankara Metropolitan Municipalities in 2023 in the context of the audit of local governments in Turkey. The aim of the study is to determine whether public resources are used effectively, efficiently and economically, to measure the results of activities and to make some evaluations in terms of performance based on the external audit reports of Bursa and Ankara Metropolitan Municipalities by the Court of Accounts in the context of local government audit. The main question of the research is;“What kind of differences and commonalities do the external audits conducted by the Court of Accounts in Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities reveal in terms of transparency, accountability and efficiency in the financial management of local governments?”In this framework, the study examines the consistency between the public services provided in Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities and the expenditure items related to these services, and provides an important area of evaluation in terms of the principles of fiscal discipline and accountability. For the purpose of this study, qualitative research methods such as document analysis and descriptive analysis were used. The data were obtained from publicly available documents such as Court of Accounts audit reports, annual reports of metropolitan municipalities and relevant legislation. In addition, a theoretical framework was developed through a literature review on the subject. In this framework, the study analyzes the consistency between the public services provided in Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities and the expenditure items related to these services, and provides an important evaluation area in terms of fiscal discipline and accountability principles. The research consists of six chapters and various conclusions have been reached in line with the findings. Based on the external audit reports of Ankara and Bursa Metropolitan Municipalities by the Court of Accounts, the practices of the municipalities were examined in the context of financial practices, real estate management, tender processes, personnel and subsidiary management, revenue and tax administration, institutional structure and governance principles stipulated in the constitution, laws, by-laws, regulations and relevant legislation. In this context, a large number of practices contrary to the principles stipulated by the legislation were identified. In particular, the presence of public officials who do not comply with legal regulations and do not fulfill their legal responsibilities is noteworthy. The findings indicate that the financial and administrative functioning of local governments should be carried out in a more effective, transparent and accountable framework. In this respect, the study emphasizes the importance of taking external audit reports into account in order to ensure the effective use of public resources. Thus, it contains policy and implementation recommendations that can contribute to preventing both economic and social losses.