Türk kamu harcama yönetiminde hesap verme sorumluluğunun incelenmesi ve değerlendirilmesi
Review and evaluation of the accountability in turkish public expenditure management
- Tez No: 234534
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK MURAT ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kamu harcama yönetimi, makro mali disiplin, kaynak tahsisinde etkinlik ve kaynak kullanımında etkinlik olarak ifade edilebilecek bütçesel sonuçları iyileştirmeyi hedefleyen yeni bir bütçeleme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım arzu edilen bütçesel sonuçlara ulaşmak için bir dizi kurumsal düzenlemeyi barındırmaktadır. Diğer taraftan, kamu harcama yönetimi yaklaşımı, harcamacı kuruluşlara, belirtilen bütçesel sonuçlara ulaşılmasını sağlayacak çıktıları elde etmek üzere verilmesi gereken özerklik/esneklik ile bu çıktılara ilişkin hesap vermekten sorumlu olma arasındaki bir dengeyi öngörmektedir.Bu çalışmada, hesap verme sorumluluğu kavramı kamu harcama yönetimi çerçevesinde incelenmiştir. Tez, İngiltere, İrlanda, Yeni Zelanda, İsveç ve Kanada gibi ülkelerde uygulanmakta olan hesap verme sorumluluğu sistemini Türkiye açısından ele almaktadır. Türkiye'de 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile uygulamaya konulan hesap verme sorumluluğu sisteminin yeterli teknik kapasiteye sahip olmadığı ve başarılı bir hesap verme sorumluluğu sistemi için yeterli koşullar bulunmaksızın uygulamaya konulduğu bu çalışmada ulaşılan temel sonuçlar arasındadır. Son olarak tez, Türkiye'deki hesap verme sorumluluğu sisteminin kalitesini artıracak bazı önerileri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Public expenditure management (PEM) is a new budgeting approach that tends to promote the achievement of three outcomes, namely, aggregate fiscal discipline, allocative efficiency, and operational efficiency. This approach covers a broad range of institutional arrangements to achieve desired budgetary outcomes. On the other hand, PEM, a balance is struck between the autonomy/flexibility that must necessarily be given to line agencies for them to produce the outputs needed to achieve the desired outcomes and the corresponding accountability of the agencies for producing those outputs.In this study the concept of accountability has been studied in the frame of PEM. This thesis examines Turkish case of accountability that has been implemented in many countries, such as England, Ireland, New Zealand, Sweden and Canada. The system called accountability in Turkey that has been introduced by law no.5018 on Public Financial Management and Control, has not sufficient technical capacity and that it has been adopted unless there is sufficient conditions for successful accountability system are some of the main findings of this study. Finally the thesis comprises some recommendations that would enhance the quality of accountability system in Turkey.