Yerel yönetim harcamalarında performans yönetimi
Performance management in local government expenditures
  1. Tez No: 772952
  2. Yazar: RECEP ÇİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde kamu harcamaları artışı, ülkelerin en önemli sorunlardan biri olmuştur. Yeni Kamu Mali Yönetimi anlayışı, artan kamu harcamalarının azaltılması ve bunun yanında yapılan harcamalarının etkinlik, verimlilik ve tutumluluk ilkeleri çerçevesinde katılımcı, şeffaf ve hesap verilebilir zeminde yürütülmesi için kavramsal çerçeve sunmaktadır. Dünyada birçok gelişmiş ülkenin kullanmakta olduğu performans esasına dayanan sonuç-çıktı odaklı bütçeleme sistemleri,“Yeni Kamu Mali Yönetimi”anlayışının uygulamaya dökülmüş halini yansıtmaktadır. Türkiye, 2003 yılında 5018 sayılı Kanun'la Performans Esaslı Bütçeleme sitemine geçmiştir. Halen merkezi hükümet ve yerel yönetimlerde bu performans sistemi uygulanmaktadır. Çalışmada, yerel yönetimlerin Performans Esaslı Bütçeleme esaslarına göre oluşturdukları harcama bilgileri incelenerek mali yönetimde performans kriterlerinin sağlanıp sağlanmadığı test edilmiştir. Panel veri analizi kullanılarak FMOLS yöntemiyle Türkiye'de il bazında yerel yönetimlerin harcamaları 2007-2018 yılları için çeyreklik dönemler halinde analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda yerel yönetimlerde harcamaların verimliliği, Performans Esaslı Bütçeleme kriterlerine göre değil, enflasyon, borçlanma, merkezi bütçeden alınan paya göre belirlendiği anlaşılmış 5018 sayılı Kanun'la getirilen stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporlarının hem birbirleriyle hem de bütçeyle ilişkilerinin zayıf olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in public expenditures in developing countries has been one of the most important problems. The New Public Management approach provides a conceptual framework for reducing the increasing public expenditures and conducting the expenditures on a participatory, transparent, and accountable basis within the framework of efficiency, productivity, and thrift. Performance-based result output oriented budgeting systems, which are used by many developed countries in the world, reflect the implementation of the New Public Management approach. Turkey switched to Performance Based Budgeting system in 2003 with Law No. 5018. Local governments still apply this performance system. In the study, the expenditure information created by the local governments according to the Performance Based Budgeting principles was examined and it was tested whether the performance criteria were met in financial management. FMOLS model was used with panel data analysis method and the expenditures of local administrations on a provincial basis in Turkey were analyzed in quarterly periods for the years 2007-2018. As a result of the study, it has been understood that the efficiency of expenditures in local governments is determined not according to Performance Based Budgeting criteria, but according to inflation, borrowing, the share taken from the central budget, and it has been concluded that the strategic plan, performance program and activity reports introduced by the law no. 5018 have weak relations with each other and with the budget.