Bilecik ili bölgesel kalkınma sürecinde Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin etkisi ve değerlendirme
The Effect of Bilecik Economics and Business Administration Faculty in the development process of Bilecik city and an evaluation
  1. Tez No: 111345
  2. Yazar: ERDAL ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada teorik olarak bölgesel kalkınma çerçevesinde yükseköğretimin öneminden bahsedilmiş, az gelişmiş veya gelişmekte olan yörelerde bulunan yükseköğretim kurumlarının bulundukları yörenin gelişimindeki etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda uygulama olarak Dumlupınar Üniversitesi Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi incelenmiştir. Birinci bölümde kalkınma, bölgesel dengesizlik ve kalkınma sorunlarına çözüm önerisi olarak bölgesel kalkınma politikaları incelenmiştir. İkinci bölümde yükseköğretim kurumlarının yerel etkileri ve fonksiyonları üzerinde durulmuştur. Daha sonra da bilgi toplumunda yükseköğretim kurumlarının yeri ve öneminden bahsedilmiş, yükseköğretimin sağladığı faydalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Bilecik İli'nin kalkınmasında Dumlupınar Üniversitesi Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 'nin etkisi üzerinde durulmuştur. Bilecik İli ve Dumlupınar Üniversitesi Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi genel hatlarıyla tanıtıldıktan sonra anket çalışması yapılarak, Bilecik İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin Bilecik İli'ne ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the importance of higher education in regional development is presented; theoretically. The effect of higher education institutions on the development of less developed or developing areas is searched. In this respect, Bilecik Economics and Business Administration Faculty, Dumlupinar University is selected as an example for applicational analysis. Development, regional imbalance, and regional development problems as a solution proposal to development policies are examined in the first part. In the second part, the focus is on the local effects and functions of higher education organizations. In addition to these, the role and importance of higher education organizations in the information society are presented the benefits of higher education are examined. In the third part, is the effects of Bilecik Economics and Business Administration Faculty, Dumlupinar University, on the city of Bilecik in the respect of regional development is mentioned. After that, Bilecik Economics and Business Administration Faculty is identified by the main lines at first; a questionnaire study has been carried out, and then the results and comments derived from this public survey are presented. The economic, social and cultural effects of Bilecik Economics and Business Administration Faculty on Bilecik city are searched.