Kültür turizmi kapsamında inanç turizminin yerel halk tarafından algılanması: Bilecik örneği
Perception of belief tourism in the scope of cultural tourism by the local community: Bilecik example
- Tez No: 475683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde turizm toplumlar üzerinde önemli ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel etkilere sebep olmaktadır. Turizm endüstrisinin geliştirilmesi ile birlikte turizmin toplumsal yaşama olan etkileri olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilmektedir. Bu etkiler turizmin ülkelerin, bölgelerin ve şehirlerin kalkınmasında önemli bir rol oynamasını da beraberinde getirmektedir. Turizm faaliyetlerinin gerçekleştiği bölgelerdeki yerel halkın turizme destek vermesi de bunun önemli bir koşuludur. Bu nedenle turizmin etkilerinden haberdar, turizmden fayda sağlayan paydaşların turizme daha fazla destek vereceği aşikârdır. Bütün bu sebepler bölgesel kalkınmada turizmin rolüne ilişkin yerel halk üzerinde yapılan araştırmaların önemini de göstermektedir. Turistlerin en önemli seyahat nedenleri iş ve tatil olmakla birlikte, yapılan araştırmalarda manevi tatmin ihtiyacı nedeniyle seyahat eden kişilerin de önemli bir yer tuttuğu gözlemlenmektedir. Bilecik İli inanç/dini turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada Bilecik İlinde Türkiye'nin turizm faaliyetlerine önemli katkılar sağlayabilecek olan inanç turizmi kaynaklarını belirlemek, bu bağlamda önemli bir potansiyele sahip olan Bilecik İlinin ortaya çıkarılmamış bu değerinden nasıl faydalanabileceğine dair tavsiyelerde bulunmak ve halkın turizm hakkındaki görüş ve düşüncelerini tespit etmek hedeflenmiştir. Araştırmada özellikle turizm ve inanç/dini turizmi kavramları hakkında literatür taraması yapılmıştır. Ardından Bilecik İlinin sosyal, tarihi ve turistik özellikleri ile ilgili bilgiler aktarılmış olup Bilecik İlindeki inanç/dini turizmi kaynaklarının en önemlilerine vurgu yapılmıştır. Ayrıca Bilecik İlinde yaşayan halkın konuya ilişkin görüş ve bakış açılarını tespit etmek amacıyla bir anket çalışması uygulanmıştır. Sonuç olarak Bilecik İlinde inanç/dini turizmi ile ilgili neler yapılabileceğine değinilmiş, halkın inanç/dini turizmi konusuna olumlu baktıkları ve inanç/dini turizmini destekledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, tourism causes significant economic, social, cultural or environmental impacts on societies. With the development of the tourism industry, the effects on tourism societies can be both positive and negative. These effects also play an important role in the development of tourism countries, regions and cities. This is also an important condition for the local people in the regions where the tourism activities take place to support tourism. For this reason, it is obvious that stakeholders benefiting from tourism will be more supportive of tourism. All these reasons are important for research on the local population regarding the role of tourism in regional development. It is observed that the most important travel reasons of tourists are occupation and vacation, as well as the people who travel because of the need for spiritual satisfaction in researches. Bilecik province has an important potential in terms of tourism. In this study, it was aimed to determine the value of belief tourism, which could provide important contributions to the tourism activities of Turkey in Bilecik, to make recommendations on how to benefit from the unexplored value of Bilecik Province, which has an important potential in this context, and to determine the public's thoughts on tourism. In the research literature search was made especially about the concepts of tourism and religious / religious tourism. Then, the information about the social, historical and touristic features of Bilecik Province was mentioned and the most important belief / religious tourism sources in Bilecik province were mentioned. In addition, a survey was conducted to determine the views of the people living in Bilecik. As a result, it is mentioned that what can be done about belief / religious tourism in Bilecik province, it is observed that people are positive about belief / religious tourism and support belief / religious tourism.