Multipl skleroz hastalarında intertalamik adhezyon boyutlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the size interthalamic adhesion in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 917961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İntertalamik adhezyon (İTA) her iki hemisferdeki talamusu birbirine bağlayan orta hat yerleşimli nöroanatomik bir yapıdır. İTA'nın yaşlanma ve serebral hacim kaybı ile birlikte boyutlarının azaldığını gösteren çalışmalar vardır. Multiple skleroz (MS) tüm beyinde ve derin gri cevher yapılarında atrofiye neden olan kronik demiyelinizan bir hastalıktır. Bu atrofinin değerlendirilmesinde volümetrik ölçümlere bir alternatif olarak korpus kallozum indeksi (KKİ) kullanılabilmektedir. EDSS, MS hastalarında klinik bozulmanın düzeyini tanımlayan bir skorlama ölçeğidir. Bu çalışmada MS hastalarında İTA boyutları araştırılmış ve İTA boyutlarının KKİ, EDSS skoru ve hastalık süresi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alınarak gerçekleştirildi. 3B FLAIR sekansı kullanılarak MRG yapılan 18-60 yaş arası bireyler çalışmaya dahil edildi. MS tanılı 104 birey hasta grubunu, normal görüntüleme bulgularına sahip 59 birey ise kontrol grubunu oluşturdu. İki değerlendirici İTA'yı saptamak için 3B FLAIR görüntüleri ayrı ayrı inceledi. İTA saptanmayan bireylerde İTA 'yok' olarak kaydedildi. İTA saptanan tüm bireylerde İTA'nın alanı ile anteroposterior (ap) ve kraniyokaudal (kk) boyutu midsagital görüntü üzerinden ayrı ayrı ölçüldü. Ayrıca tüm bireylerde midsagital görüntülerde KKİ hesaplandı. MS tanılı hastaların dosyalarından klinik alt tip (RRMS ya da PMS), EDSS skoru ve hastalık süresi bilgileri toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Interthalamic adhesion (ITA) is a midline neuroanatomic structure connecting the thalamus of each hemisphere. Some studies show decrease in size of İTA with aging and brain atrophy. Multiple sclerosis is a chronic demyelinating disease causing atrophy in whole brain and deep gray matter structures. Corpus callosum index (CCI) can be used to evaluate this atrophy as an alternative for the volumetric measurements. Expanded Disability Status Scale (EDSS) describes severity of disability in patients with MS. In this study, we investigated the size of ITA in patients with MS and evaluated the relationship between the size of ITA and CCI, EDSS score and disease duration. Materials and Methods: This retrospective study was conducted after the approval of the Clinical Research Ethics Committee of Mersin University. The subjects aged 18 to 60 years who had magnetic resonance imaging (MRI) with 3D FLAIR sequence were included to the study. Patient group consisted of 104 subjects with a diagnosis of MS and the control group consisted of 59 subjects with normal imaging findings. Two operators independently reviewed 3D FLAIR images to detect ITA. ITA was noted as 'absent' in subjects with no identifiable ITA. When present, both operators independently measured the area and the size (anteroposterior (ap) and craniocaudal (cc)) of ITA using midsagittal image. Additionally, CCI was calculated using midsagittal image in all subjects. Clinical data including clinical subtype (RRMS or PMS), EDSS score and disease duration were collected using medical records of patients with a diagnosis of MS.