Yoğun bakım ünitesindeki hasta ve personelde helicobacter pylori infeksiyonu taranması
Helicobacter pylori infection scanning in the patients and in the personnel of the intensive care unit
- Tez No: 111367
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH GÖKBEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ HASTA VE PERSONELDE HELICOBACTER PYLORÎ İNFEKSİYONU TARANMASI Yoğun Bakım Üniteleri'nde tedavi gören kritik hastalarda oluşan akut gastrik ülserasyonun patogenezi hala tam olarak aydınlatılamamış olup, Helicobacter pylorinin herhangi bir rolü olup olmadığı da bilinmemektedir. Çalışmamızda, YBÜ'lerinde tedavi gören kritik hastalarda H.pylori kolonizasyonunu araştırmak ve bu kolonizasyonda yoğun bakım personelinin bir risk oluşturup oluşturmadığını saptamayı amaçladık. Çalışmaya hastanemizdeki mevcut YBÜ'lerinde çeşitli nedenlerle uzun süreli tedavi gören 52 hasta ile, Anestezi YBÜ'nde çalışan 20 ve YBÜ dışında çalışan 20 personel dahil edildi. YBÜ'lerinde tedavi gören hastaların YBÜ'ne alındıktan sonraki ilk 24-48 saat içinde ve 1 hafta sonra olmak üzere 2' şer kez ve çalışmaya dahil edilen personellerden l'er kez alınan dışkı örneklerinde Primer Platinium HpSA testi ile H.pylori antijeni saptandı. YBÜ' de tedavi gören hastaların klinik durumu ve gastrik ülser oluşumunda rol oynayan risk faktörleri ile antijen titreleri arası ilişki değerlendirildi. Ayrıca, YBÜ'nde görev yapan personel ile diğer kliniklerdeki personel arasındaki antijen titreleri ve bunun yaş ve çalışma süresi gibi faktörlerle ilişkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY HELICOBACTER PYLORI INFECTION SCANNING IN THE PATIENTS AND IN THE PERSONNEL OF THE INTENSIVE CARE UNIT The pathogenesis of acute gastric ulceration of the critically ill patients treated in Intensive Care Units (ICU) is still unclear and the role of Helicobacter Pylori (HP) if any is not known. In this study, we aimed to search the presence of HP colonization and and the role of the ICU staff in that infection. The study included 20 patients, with various disorders, treated in the ICUs of our hospital for long periods and 20 healthcare stuff from Anesthesia ICU and 20 from the other facilities. Presence of HP antigen was assessed by using Primer Platinum HpSA test in the first 24-48 hours and at the end of 1 week after admission for the patients and only once from the hospital stuff. Additionally, the antigen titers were compared between the ICU staff and others based on the factors such as age and working time.