Akdeniz ve Karadeniz'den sağlanan bazı balık türlerinde ağır metallerin araştırılması
Searching of heavy metals within some fish species which provides Mediterranean and Blacksea
- Tez No: 111384
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
19- ÖZET Bu çalışma, Ankara piyasasında satılan ve Karadenizden gelen balık türlerinden Hamsi ( Engraulis encrasicolus ), İstavrit ( Trachurus trachurus ), Kefal ( Mugil chelo ) ve Levrek ( Dicentrarchus labrax ), Ankara piyasasında satılmayan Adana ve Mersin piyasasından temin edilen Akdeniz Balıklarında Kefal ( Mugil chelo ),Levrek( Dicentrarchus labrax ) ve Mercan (Pagellus erythrinus ) olmak üzere toplam 7 farklı balık türünde Ağır metal miktarı çalışılmıştır.Bunlardan Kefal ve Levrek Karadeniz ile Akdeniz de ortak iki tür olup, böylece ağır metal miktarlarına göre iki farklı denizin kirliliğide karşılaştırılmıştır. Ankara piyasasından toplanan 40 adet Karadeniz'e ait balık örneği ve Adana,Mersin piyasasından temin edilen Akdenize ait 30 adet balık örneği olmak üzere toplam 70 adet balık örneğinde Kurşun(Pb), Kadmiyum(Cd) ve Bakır(Cu) düzeyleri araştırılmıştır. Kurşun(Pb), Kadmiyum(Cd) ve Bakır(Cu) analizleri için Atomik Absorpsiyon Spektrometresi- Grafit Fırın Tekniği kullanılmıştır. Karadeniz Bölgesine ait İstavrit balığında kurşun için bulunan ortalama değer 1.078±0.08203 mg/kg, Kadmiyum için İstavrit 0.1380+0.01200 mg/kg,m Levrek ise 0.1124±0.01815 mg/kg, Akdeniz bölgesine ait Kefal 0.1370+0.07602 mg/kg olarak bulunmuştur. Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre, yönetmelik değerleri ile karşılaştırıldığında Kurşun için bulunan sadece bir balık türündeki ortalama değerin sınır değerlerin üzerinde olduğu, Kadmiyum için tespit edilen ortalama değerlerin ise Uluslararası yönetmelik değerinin altında olduğu, Bakır için ise bütün türler için bulunan ortalama değer yönetmelik değerlerinin altındadır.
Özet (Çeviri)
81- SUMMARY This study belong to Blacksea and marketing in Ankara, Engraulis encrasicolus, Trachurus trachurus, Mugil chelo, Dicentrarchus labrax and wasn't marketing in Ankara so that they were provided from Adana, Mersin marketing these were Mediterranean Mugil chelo, Dicentrarchus labrax, Pagellus erythrinus total 7 different species were studied to determine heavy metal. Mugil chelo, Dicentrarchus labrax are same species from Blacksea and Mediterranean sea. The levels were compared 2 different sea pollution. Ankara marketing which belongs to Blacksea 40 pieces of species fish samples and Adana, Mersin marketing which belongs to Mediterranean sea 30 pieces of species, total 70 pieces in fish samples Lead(Pb), Cadmium(Cd) and Copper(Cu) of levels was searched. Lead(Pb), Cadmium(Cd) and Copper(Cu) were measured by applying Atomic Absorbtion Spectrometry- Graphite furnace method. The average values are 1.078+-0.01815 mg/ml for lead, 0. 1380+-0,01200 mg/ml for Cadmium in Trachurus trachurus fish and 0. 1 124+-0. 07602 in Dicentrarchus labrax fish within Blacksea region and 0.1 124+-0. 01815 in Mugil chelo within Mediterian region. The study was all of results compared with permitted levels reported in the legislation, for Lead(Pb) one species on the permitted levels, For Cadmium(Cd) fixed average levels under the international permitted levels. Cooper(Cu) all of the results study was all of results compared82- with permitted levels reported in the legislation, for Lead(Pb) one species on the permitted levels, For Cadmium(Cd) fixed average levels under the international permitted levels. Cooper(Cu) all of the results were found in the normal limits.