Erişkin humerus üst uç kırıkları
Proximal humeral fractures in adults
  1. Tez No: 86684
  2. Yazar: AHMET TAYFUN AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada erişkin humerus üst uç kırıklarında uygulanan tedavi metodlanmn geç dönem sonuçlarını karşılaştırdık. Yaşlan 22 ile 85 arasında değişen 41 hastanın 42 omzunu klinik ve radyolojik olarak inceledik. Ortalama takip sûresi 50,78 aych.(8-317 ay)Ortalama hasta yaşı 58,73 idi. Hasta grubumuzu cerrahi(20 omuz) ve konservatif (22 omuz) tedavi grubu olarak iki ana gruba ayırdık. Konservatif tedavi gören hasta grubunun sonuçlan ;cerrahi grubu göre istatistiki anlamlı olarak daha iyi bulundu.Hareket kısıtlılığı ; sonucu kötü olarak etkileyen en önemli faktördü. Yaş ve kırık tipinin ağırlığı da sonuç üzerine etkili diğer faktörlerdi. Proksimal humerus kırıklarının tedavi metodlan,bu bölge kanlanmasının daha iyi anlaşılmasından sonra değişmeye başlamıştır. Avasküler nekroz ve dejeneratif artritten kaçınmak ;fonksiyonel bir omuz eklemi elde etmek için yumuşak doku disseksiyonunun dikkatlice yapılması zorunludur.Protez endikasyonu olan kırıklarda hastanın bu tip cerrahiye uygun olup olmadığı araştırılmalı ve bu girişim mümkün olan en kısa zamanda yapılmalıdır. 78
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET-SUMMARY the long term results of the treatment methods of proximal humeral fractures were studied.42 shoulders of 41 patients who were between the ages of 22 and 85 have been examined clinical and radiological methods. The mean follow-up period was 50,78 months.(8-317 months) The mean age of the patient's was 58,73 years. Our patients were divided into two main groups:Surgery(20 shoulders) and conservative(22 shoulders).The results of the conservatively treated group was better than the surgically treated group statistically. Joint stiffness was the most important factor that made results worsen by itself.The age of the patient and the type of the fracture were the other factors effecting on the results. Treatment methods of proximal humeral fractures has begun to change after learning of vascularity of this region. Surgical exposure of the soft tissue should be done carefully to avoid avascular necrosis and degenerative arthritis for gaining a functional shoulder joint. All patients must be carefully evaluated before surgery if prosthetic replacement surgery is indicated for him or not and this procedure must be done as soon as possible. 79