Sağlıklı çocuklarda serum kolesterol, trigliserid, VLDL-C, LDL-C, HDL-C, seviyeleri
Serum cholesterol, triglyceride, VLDL-C, LDL-C, HDL-C levels in healthy children
- Tez No: 111421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖÇMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Koroner kalp hastalığı yönünden risk sahibi kişilerde serum lipid profilininin taranması özellikle önerilmektedir. Bu çalışma sağlıklı çocuklarda serum kolesterol, trigliserid, VLDL-C, LDL-C ve HDL-C için normal referans değerler sağlamak amacıyla başlatıldı. Mayıs 1998 - Şubat 2001 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 0-15 yaş arası 209 kız, 211 erkek, toplam 420 sağlıklı çocukta serum lipid ve lipoprotein seviyeleri çalışıldı. Olgular 4 gruba ayrıldı. Grup I, 0-1 yaş; grup H, 1-6 yaş; grup m, 7-11 yaş ve grup IV 12-15 yaş arası olgulardan oluşmaktaydı. Grup bir bütün olarak değerlendirildiğinde biyokimyasal ortalama değerler, kolesterol: 134.05±34.4; trigliserid: 96.16*41.1; HDL-C: 42.25±14.4; LDL-C: 69.63±30.8; VLDL-C :23.14±11.6 mg/dl. olarak bulundu. 0-1 yaş grubu ile 1-15 yaş grubu arasında tüm değerler açısından anlamlı fark bulundu( PO.05). Genel olarak ve gruplar içinde cinsiyetin kolesterol, trigliserid, HDL-C, LDL-C ve VLDL-C üzerinde etkisinin olmadığı istatistiksel olarak gösterildi. Bu çalışmanın ve diğer yapılmış birçok çalışmaların verilerinde, çocukluk çağında total kolesterol, trigliserid, HDL-C, LDL-C, VLDL-C serum seviyelerinin erişkinlere göre daha düşük seyrettiği ayrıca yaşla birlikte arttığı, cinsiyetin ise serum seviyelerindeki artma ile ilişkisinin bulunamadığı görüldü. 35
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) Screening for serum lipids is recommend by numerous specialty societies to identify patients at risk for coronery heart disease. The present study, initialy started to provide in house reference values for cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C and VLDL-C. 420 healty children in the age group of 0-15 years including 211 boys and 209 girls, were studied for their blood lipids and lipoprotein levels in GMMF Haydarpaşa Training Hospital Department of Pediatrics between May 1998 and February 2001. All cases were divided in four groups. Group I, group IL group IE, and group IV were included children aged 0-1 years, 1-6 years, 7-11 years and, 12-15 years respectively. In the age of 0-15 years, mean total cholesterol of 134.05+34.4; triglycerides of 96.16±41.1; HDL-C of 42.25±14.4; LDL-C of 69.63 ±30.8 and VLDL-C 23.14±11.6 mg/dl. was obtained. There was significant statistical difference between group of 0-1 years of age and group of 1-15 years of age. Lipid profile did not show any significant statistical correlation with sex in whole group and also each of groups. The data of present study and many of other studies showed that, levels of cholesterol, triglyceride, HDL-C, LDL-C and VLDL-C is observed lower in childhood than adults and increasing by age. There were no correlation between sex and increasing serum levels by age. 36