İntihar girişiminde bulunan 11-16 yaş arası çocuklarda depresyon, anksiyete ve benlik algısı
  1. Tez No: 111422
  2. Yazar: BURÇİN ALSANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1514
Özet
128 7. ÖZET Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Cerrrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisine Şubat 1 999-Haziran 2001 tarihleri arasında intihar giri şimi sonrasında başvuran ve çocuk psikiyatrisi konsültasyonu is tenen 11-16 yaşlarındaki 40 çocuk incelenmiştir.Benlik saygısı, depresyon ve anksiyete düzeyleri açısından psikometrik olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar yaş ve cins bakımından deney gru buyla eşleştirilmiş ve geçmişinde psikiyatrik başvurusu ve intihar girişimine rastlanmayan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca tüm olguların sosyo-demografik özellikleri belirlenmiştir. Çalışmamızda ele alınan olguların katılan olguların erkek \ kız o ranı 1\ 5.5 olduğu görülmüş ve bunları çoğunlukla 15-16 yaş gru bunda toplandıkları tesbit edilmiştir. Olguların tamamının intihar girişim yöntemi olarak ilaç kullanımını tercih etmiş oldukları belirlenmiştir.Anılan popülasyonun yarısınayakınının daha önceden intihar girişiminde bulundukları görül müştür. Bildirilen intihar girişim nedenlerinden aile içi problemlerin birinci sırada yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
130 SUMMARY In our study 40 children suicide attempters who admittted to Emergency Ward of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty between February 1999 and June 2001 and referred to child psychiatry clinic were interviewed.Their depression, anxiety and self esteem level are.determined by psychometric methods.The results are compared. with a control group who had no history of psychiatry and no suicide attempts.Also their socio- demographic characteristics are examined. In our study the ratio of male \ female is found as 1\5.5. Most of our attempters were in the 15 and 16 age group. All of them used ingestion of drugs as a method. Nearly half of them had a previous suicide attempt. The primary reason given were problems with the family.