Trakeal allogreftlerinin korunmasında doku yapıştırıcısı olan cyanoacrylate'in kullanılabilirliğinin araştırılması (deneysel çalışma)
Investigating the efficacy of tissue adhesive cyanoacrylate in the protection of tracheal allografts (experimental work)
- Tez No: 111453
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER YÜKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI. ÖZET Günümüzde göğüs cerrahisi uygulamaları arasında trakea cerrahisi ile uğraşmak, karşılaşılan zorluklar nedeniyle fazla ilgi görmemektedir. Bu nedenle yaptığımız deneysel çalışmada doku yapıştırıcısı cyanoacrylate'nin trakeal allogreftlerin korunmasında kullanılabilirliğinin araştırılarak farklı bir bakış açısı katılması amaçlandı. Deneysel çalışma sırasında toplam 40 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Deneklerle iki grup halinde çalışıldı. İlk grup deneklerin trakeaları çıkartılıp, parçalara ayrılarak doku yapıştırıcısı cyanoacrylate ile korunurken, ikinci denek grubunda cyanoacrylate ile korunma uygulanmadı. Cyanoacrylate ile korunmuş ve korunmamış trakeal greftler diğer deneklerin rektus adale dış fasyasında hazırlanan ceplere yerleştirildi. 23. günde sakrifiye edilen deneklerin rektus adale fasyaları çevre adale dokusu ile beraber çıkartıldı ve histopatolojik yöntemlerle, lenfosit, PML, histiosit, eozinofil, plazmosit sayılan, fibrozis oluşumu, nekroz varlığı ve neovaskülarizasyon bakımından incelendi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Sonuç olarak, doku yapıştırıcısı cyanoacrylate, trakeal allogreftlerin korunmasında başarılı olmuş ve greftin reddedilmesini önlemiştir. Yapılacak daha geniş kapsamlı çalışmalar ve geliştirilecek yöntemlerle cyanoacrylate'nin trakeal allogreftlerin korunmasında kullanılmasının, günümüzde uygulama sırasında hala birtakım zorluklan olan trakeal defektlerin onarılmasında farklı bakış açısı ile faydasının olabileceğini düşünmekteyiz. 39
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Today dealing with tracheal surgery is not very popular because of difficulties among the applications of thoracic surgery. For this reason in our experimental work, it was aimed to acquire a new perspective by investigating the efficacy of tissue adhesive cyanoacrylate in the protection of tracheal allografts. During the experimental study, totally 40 Wistar Albino rats were used which were divided into two groups. In the first group, tracheas were removed from the rats, separated into pieces and preserved with tissue adhesive cyanoacrylate. In the second group, preservation with cyanoacrylate was not applied.. Preserved and unpreserved tracheal grafts were placed into the place prepared in the external fascia of museums rectalis of other rats. On the 23rd day, fascia of M. rectalis of sacrified rats were removed together with surrounding muscle tissue and lymphocyte, polymorphonuclear lymphocytes, histyocytes, eosinophil, plasmocytes counts, fibrosis formation, presence of necrosis and neovascularisation were examined by histopathologic techniques. The data obtained from the study were evaluated by statistical methods. In conclusion, tissue adhesive cyanoacrylate was successful in preservation of tracheal allografts and prevented the rejection of the graft. We suggest that more expanded studies and new techniques will provide cyanoacrylate to be used in preservation of tracheal allografts and will be useful in repairing of tracheal defects which still have some difficulties from a different perspective. 40