İnternal torasik arterin hazırlanmasında vazodilatörlerin endotel ve çapa etkisinin ışık mikroskopisi ile tespiti (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 111456
  2. Yazar: BİLAL KAAN İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTASIM SÜNGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kalp cerrahisinde en sık yapılan operasyonlar koroner baypas greftleme operasyonlarıdır. Bu operasyonlarda uzun süreli açık kalma oranınnın yüksek olması nedeniyle internal torasik arterin (İTA) kullanılması yaygındır. Arterial bir greft olması nedeni ile gerek hazırlanması sırasında, gerekse perioperatif dönemde vazospazma bağlı çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle spazmdan kaçınmak, endoteli korumak, çapı ve akımı arttırmak için topikal veya intraluminal olarak çeşitli vazodilatörler kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız; koroner bypass için hazırlanan İTA greftinde, plasebo (serum fizyolojik), papaverin, verapamil, nitrogliserin ve nitoprussid solüsyonların aynı sure uygulanmasının neticesinde oluşacak greft endotel hasarını ve greft çapındaki genişlemeyi ışık mikroskopisi ile incelemek ve endotel hasarını azaltan ve genişlemeyi sağlayan uygun solüsyonu bulmaktır. Bu çalışmanın sonucunda; papaverin, verapamil, diltiazem, nitrogliserin ve nitroprussidin, İTA'da endotel hasarı yönünden plaseboya bir üstünlüğü olmadığı ancak ortalama lümen çapında istatistiksel olarak anlamlı bir artışa neden olduğu tespit edilmiştir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most common surgical procedure in open heart sugery is cornary artery bypass grafting operations.lnternal thoracic artery is the most common use graft for these operations as its patency ate is the best compared with all otrher grafts used before for these operations. But vazospasm is the most important problem as this graft is an arterial graft. For these reasons; many vazodilator agents topically and intraluminally were tried inorder to protect the endothelium while providing sufficient lumen diameter and flow. The main purpose of our experimental study was to investigate the effects of papaverine, verapamil, diltiazem, nitrogliserin and nitroprussid on lumen diameter and endothelium under light microscope and to be able to prepare the optimal solution. In this experimental study we concluded that; papaverine, verapamile, diltiazem, nitrogliserine and nitroprussid had better vasodilator effects compared with placebo by lumen diameter but these agents had no statistically significant difference compared with placebo for endothelial damage. 44