İnsan internal torasik arter greftlerinde spazmın önlenmesinde bir prostaglandin I2 analoğu olan iloprostun intralüminal uygulamasının organ banyosu modelinde papaverinle karşılaştırılması
Comparing of intraluminal usage of prostanglandin I2 analogue iloprost with papaverine in order to prevent spasm at human internal thoracic artery grafts in organ bath model
- Tez No: 132209
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KÜRŞAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Arteriyal greftlerin kullanımı internal torasik arterin greft olarak kullanımından beri giderek artmaktadır. İTA genellikle ilk tercih edilen arteriyal grefttir. Ancak İTA mn spastik karakteri hazırlanışı esnasında sistemik, topikal ve intraluminal vazodilatör kullanımını gerekli kılar. Papaverin ve verapamil bu amaçla intraluminal ya da topikal olarak kullanılırlar. Bu çalışmada bir PGI2 analoğu olan iloprostun İTA' da intraluminal kullanımının kasılma önleyici etkisi papaverinle kıyaslanarak araştırıldı. Etik onayı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Etik Kurulu' nca verilen bu çalışmada 25 hastadan alınan, 25 İTA halkası hazırlanarak izole organ banyolarına asıldı. İTA' 1ar içine verilen ilaca göre kontrol grubuyla beraber 3 gruba ayrılarak bir gruba intraluminal iloprost, ikinci gruba intraluminal papaverin verildi. NA ve KCL ile kasılmaları ölçülerek sonuçlar değerlendirildi. Buna göre NA kasılma yanıtlarına duyarlılığı (pÜ2) değeri incelendiğinde, papaverin kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı çıktı. Ancak gerek maksimum NA ve KCL kasılmaları, gerekse KCL duyarlılık kasılmalarında gruplar arası istatistiksel anlamlı fark yoktu.Bununla beraber KCL duyarlılık (pD2) kasılmalarında iloprost, kasılmayı istatistiksel olarak anlamlı olmasa da diğerlerinden daha fazla önlemişti. Bu bulgular ışığında iloprostun CABG için hazırlanan İTA larda papaverine alternatif olarak intraluminal olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Arterial grafts have been increasingly used for coronary artery bypass grafting. ITA is probably the first choice as the arterial graft in most instutions. İTA spazm is a perioperative rise factor. Spastic charasteristic of ITA warrants to use of vasodilators during harvesting. In the standart protocol, diltiazem and nitroglycerin are used as the systemic vasodilators, and papaverine and verapamil are used intraluminally and topically. The aim of this study was to determine the effects of intraluminal iloprost and papaverine on ITA, that has been harvested for coronary revascularisation. The segments of ITA were obtained from 25 patients following the approval of Ethic Commitee of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. The ITA strips were divided into three groups. Group I was treated intraluminally with papaverine, Group II with iloprost, and the last group was served as control. The ITA strips were prepared and separated in organ chambers. Contractions of NA and KCL were documented. Papaverin treated group NA contractions have shown significant differences than control group. But there was no statistically differences between results in terms of papaverine and iloprost treated groups when using NA for contraction.