Majör abdominal kanser cerrahisi uygulanan hastalarda total parenteral nutrisyon ve enteral immünonutrisyonun karşılaştırılması (klinik çalışma)
The effects of enteral immunonutrient products and total parenteral nutrition in patients who underwent major abdominal surgery
- Tez No: 111457
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ÇELENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI. ÖZET Bu klinik çalışmada, mide ve kolorektal kanser nedeniyle opere edilen olgularda preoperatif başlanan ve erken postoperatif dönemde devam edilen enteral immünonutrisyon ürünü ile total parenteral nutrisyonun, immün sistem ve akut inflamatuar yanıt üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışma, rastgele iki gruba ayrılan toplam 60 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Birinci gruptaki hastalar, preoperatif 5. günden itibaren 1000 kcal/gün'lük oral beslenme rejimlerine ek olarak 1000 kcal/gün olacak şekilde enteral immünonutrisyon ürününün oral formu ile beslenmeye tabi tutuldular. Postoperatif 12. saatden itibaren operasyon esnasında yerleştirilen nasogastrik/jejunal tüp veya tüp jejunostomi yoluyla total 35 kcal/kg/gün olacak şekilde enteral nutrisyona devam edildi. Grup Fe arginin, RNA, omega-3 yağ asiti içeren immünonutrisyon (impact® Novartis) ürünü verildi. Grup H'ye Total Parenteral Nutrisyon uygulandı. Çalışmaya dahil edilen olguların tümü preoperatif 5. ve 1. gün ile postoperatif 1. ve 5. gün nutrisyonel - immünolojik değerlendirmeye tabi tutuldular. Nutrisyonel değerlendirme için olguların albumin, prealbumin, retinol bağlayıcı protein ve transferrin düzeylerine nefalometrik yöntem ile bakıldı. İmmünolojik değerlendirme için olguların IL-2 Ra, IL-6 düzeylerine ELİZA yöntemi ile, IgG, IgM, CRP, Total lenfosit, T-lenfosit ve B-lenfosit değerlerine Nefalometrik Yöntem ile bakıldı. Ayrıca, postoperatif komplikasyon oranları ile yoğun bakım ünitesinde yatış süresi, hastanede yatış süresi gruplar arasında karşılaştırıldı. Her iki grupta da postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE EFFECTS OF ENTERAL JMMUNONVTRIENT PRODUCTS AND TOTAL PARENTERAL NUTRITION IN PATIENTS WHO UNDERWENT MAJOR ABDOMINAL SURGERY In this study we aimed to investigate the effects of enteral immunonutrient products and TPN which is started properative and early postoperative on immune system and acute inflammatory response of the patients who underwent surgery for gastric and colorectal cancer. Sixty patients, were prospectively, randomized, divided into 2 groups. Patients in Group-I were given 1000 kcal /day an enteral diet enriched with arginine, RNA and omega-3 fatty acids (İmpact® Novartis) in addition to standart oral diet on fifth preoperative day. Enteral nutrition was given through a nasogastric/jejunal tube or a jejunostomy and continued 12 hours after the end of operation. Group-H received Total Parenteral Nutrition. Studies of immune function and evaluation of nutritional parameters were made for all patients on preoperative 5 and 1, on postoperative day 1 and 5. To evaluate nutritional state; albumin, prealbumin, retinol binding protein and transferrin levels were determined by nephelometric methods. For immunologic evaluation TL-2, JL-6 levels were measured by ELIZA methods, IgG, IgM, total lymphocytes, T- lymphocytes, B-lymphocytes, were determined by nephelometric methods. Also postoperative complications, postoperative intensive care and hospital stay were compared between two groups. In two groups nutritional parameters were significantly decreased on postoperative day 1 (p Prealbumin and RBP levels which were known as early stage nutritional parameters increased in Group-I on postoperative day 5 (p IL-6 and CRP are predictors of acute systemic inflammatory response and their levels increased significantly in two groups (p but in Group-I this increment was lower than the other group. IL-2 levels which reflect the celluler component of immune system increased on postoperative day one and five in Group-I. T-lymphocyte percentage decreased in Group-H (p This decrease was not seen in Group-IThe length of intensive care unit and hospital stay was significantly longer in Group-H Postoperative enfection rate was less in Group-H (p We observed that early enteral feeding after surgery was safe and will tolerated. Decrease in severity of acute inflammatory response and postoperative enfection rate, augmentation in celluler immunity, decrease in the length of intensive care unite and hospital stay were observed in patients who received early post operative enteral diet supplemented with arginine, RNA and omega-3 fatty acids. In conclusion, early enteral feeding is a suitable alternative to Total Parenteral Nutrition after major abdominal surgery. 78