Abidinpaşa Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı iki ilköğretim okulu ve iki lisede rubella seropozitifliği
Rubella seropozitivity at two primary education schools and two high schools that are attached to Abidinpaşa Group Directorate for Health
  1. Tez No: 111474
  2. Yazar: AYŞE KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4773
Özet
ÖZET Türkiye'de rubellanın ve KRS'nun insidansı üzerine yeterli veri bulunmamaktadır. Türkiye gibi rubella aşısının rutin olarak uygulanmadığı ya da yaygın olarak kullanımının sağlanamadığı ülkelerde, aşı gerekliliğinin değerlendirilmesi için, özellikle doğurgan yaşlara giriş dönemi olan adolesanlarda rubella seroprevalansının bilinmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle araştırma, Ankara'da Abidinpaşa Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı iki ilköğretim okulu ve iki lisede yaşları 10-17 arasında değişen, aşılanmamış bir grup öğrencide yaşa özgü rubella seroprevalansını ve rubellaya karşı bağışıklık durumunu etkileyen bazı faktörleri saptamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Okullar sınıflara göre tabakalandırılmış olup, her sınıfı temsil edecek öğrenciler rasgele sayılar tablosu kullanılarak seçilmiştir. Rubella seroprevalansını tespit etmek için 229 öğrenciden kan alınmış ve anket bilgileri çocukların ebeveynleri ile yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur. Araştırmaya katılım oranı %95.4'dür. İstatistiksel analizde, Ki-kare, Fisher's Exact Ki-kare Testi, ANOVA ve Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmaya alınan toplam 229 öğrenciden 17 (%7.4)'sinin hastalığa duyarlı (seronegatif) olduğu, 212 (92.6)'sinin ise bağışık (seropozitif ) olduğu tespit edilmiştir. Yaş gruplarına göre seropozitiflik oranları incelendiğinde; 10-1 1 yaş grubunda %87.5, 12-14 yaş grubunda %89.0, 15-17 yaş grubunda ise %92.7 şeklinde bir dağılım göstermektedir. 15-17 yaş grubundakilerde seropozitiflik oranının diğer yaş gruplarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, there is not sufficient data about rubella and KRS incidence. In countries such as Turkey where vaccination against rubella is not applied routinely, it is important that rubella seroprevalence in adolescence - the phase of introduction into fecundity ages - is known in order that the need for vaccination can be evaluated. To this end, the present study was applied some factors that influence the age-specific rubella seroprevalence and current states of immunity against rubella in a group of unvaccinated students between the ages of 10-17, in two primary education schools and two high schools of Abidinpaşa Group Directorate for Health. Each school was classified according to classes, those students to represent each class having been selected through an application of random numbers table. In order to determine rubella seroprevalence, blood samples were taken from 229 students and questionnaires were completed via direct contact with parents. The ratio of participation to the survey was 95.4%. Chi-Square, Fisher's Exact Chi-Square Test, ANOVA and Logistic Regression Analysis were used. It was determined that, of 229 students covered in the study, 17 (7.4%) were sensitive to the disease (seronegative) and 212 (92.6%) were immuned (seropositive). When the levels of seropositivity were analysed according to age groups, a distribution of 87.5% in 10-11 ages, 89.0% in 12-14 ages and 92.7% in 15-17 ages were observed. It was observed that the percentage of seropositivity in 15-17 age group was significantly higher (p0.05) included in the study.