Obstrüktif akciğer hastalıklarında ekspiryum sonu yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografinin tanı değeri
Diagnostic value of postexpiratory high-resolution computed tomography in obstructive lung
  1. Tez No: 111486
  2. Yazar: KEMAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmamızda ekspiryum sonu yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografik (YRBT) incelemelerdeki hava hapsinin obstrüktif akciğer hastalıklı olgularda tanı değerini araştırdık. Obstrüktif akciğer hastalıklı 50 olguya ve 10 sağlıklı gönüllüye inspiryumda ve ekspiryum sonu YRBT inceleme ile solunum fonksiyon testleri (SFT) yapıldı. Akciğer atenuasyonu inspiryum ve ekspiryum sonu incelemelerde ölçüldü. Hava hapsi alanları ekspiryum sonu incelemelerde görsel olarak değerlendirildi. Obstrüktif akciğer hastalıklı olguların YRBT skorları kontrol grubundaki olgularla istatistiksel olarak karşılaştırıldı. YRBT skorları SFT değerleri ile korele edildi. Ekspiryum sonu akciğer atenuasyonunun inspiryasyondaki akciğer atenuasyonundan farkı ile hava hapsi skoru obstrüktif akciğer hastalıklı olgularla kontrol grubu : arasında anlamlı olarak farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DIAGNOSTIC VALUE OF POSTEXPIRATORY HIGH-RESOLUTION COMPUTED TOMOGRAPHY IN OBSTRUCTIVE LUNG DISEASE We assess the utility of postexpiratory high-resolution computed tomography (HRCT) scans in the evalution of air trapping in patients with obstructive lung disease. 50 patients with obstructive lung disease, 10 healthy volunteers were examined using inspiratory and postexpiratory HRCT scans. All had pulmonary function tests (PFT). Lung attenuation was measured on both inspiration and expiration and the extent of air trapping on postexpiratory scans was vissually assessed. The results of the patients with obstructive lung disease were compared with those of the healthy volunteers, and HRCT findings were correlated with PFT. Lung attenuation on expiration, its change from inspiration to expiration and air trapping score of patients with obstructive lung disease were significantly different from those of the healthy volunteers. When the patients with obstructive lung disease and healthy participitants were combined and analyzed the lung attenuation change and air trapping score both significantly correlated with PFT (pO.001) In conclusion, postexpiratory scans can play an important role in the diagnostic workup of patients with obstructive lung disease. Patients with mild obstructive functional deficit generally have normal inspiratory scan finding can show air trapping on postexpiratory scans. Postexpiratory scans revealing not only generalized but also localized air trapping, may be more sensitive than the PFT in the diagnosis of obstructive lung disease. We recommend routine use of paired inspiratory and expiratory HRCT in the diagnosis of obstructive lung disease.