Daimi kesici diş eksikliğinde kullanılan fiberle güçlendirilmiş kompozit materyalinin bazı fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of some physical properties of fiber reinforced composite restorations that can be use in loss of permanent incisors
  1. Tez No: 111492
  2. Yazar: M. CEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI, PROF.DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
76 ÖZET Bu çalışmanın amacı fiberle güçlendirilmiş ve güçlendirilmemiş kompozit rezin materyalinin germe dayanımı ve elastisite modülü ile farklı yönde kuvvet uygulanımının materyallerin bu özellikleri üzerine olan etkisi araştırmaktı. Çalışmada kompozit materyal olarak yeni geliştirilmiş dolaylı kompozit seramikle optimize edilmiş polimer (Ceromer=seromer) Targis ile seromer yapıyı güçlendirmek amacıyla ön doyurulmuş tek yönlü cam fiber Vectris Pontic ile dalga tarzında cam fiber içeren Vectris Frame kullanıldı. Çalışma iki bölümden oluşturuldu. Çalışmanın her iki bölümünde de on adet örnek içeren beş grup kullanıldı. Tüm test örnekleri ISO 10477 standardına uygun olarak hazırlandı. Çalışmanın İlk bölümünde materyallerin germe dayanımları ve elastisite modülleri 3-nokta bükülme testi ile hesaplandı. Çalışmanın ikinci bölümünde çekilmiş kesici insan dişleri kullanıldı. Kesici dişlere kutu şeklinde kaviteler hazırlanarak test örnekleri kompozit rezin simanla dişlere yapıştırıldı ve dişler polimetil metakrilatla kalıpların içine gömüldü. Bu bölümde örneklerin germe dayanımı ve elastisite modülleri modifiye 3-nokta bükülme testi ile değerlendirildi. Çalışmanın ilk bölümünde en yüksek germe dayanımı ve elastisite modülünü tek yönlü fiberler gösterirken, en düşük değerleri seromer gösterdi.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The aim of this study was to measure the flexural strength and elastic modulus of composite resin with and without reinforcing fibers and to evaluate the influence of different design of loading on the flexural strength and elastic modulus of these materials. A new generation indirect composite material ceramic optimized polymer (Ceromer)Targis was used as composite resin and a new pre-impregnated unidirectional glass fiber Vectris Pontic and woven glass fiber Vectris Frame were used to reinforce the composite resin material.. The study was composed of two parts. Both of the parts were contained five groups and every group was composed of ten test specimens. All test specimens were prepared according to ISO 10477. In the first part flexural strength and elastic modulus of the specimens in the three point bending mode were measured. In the second part extracted human incisors were used. The incisors were prepared by box-shaped preparation technique and the test specimens cemented with dual-cured composite resin cement, then embedded in a mold with PMMA. A modified three point bending mode was used to measure the flexural strength and elastic modulus of the specimens in this part. In the first part of the study it's observed that the unidirectional fibers had the maximum flexural strength and elastic modulus, whereas the ceromer showed the minimum values. When ceromer was reinforced with unidirectional and woven fibers, the values of flexural strength and elastic modulus were significantly increased (PO.001).79 In the second part of the study, ceromer again showed the minimum values and the effect of the fibers to the values of the ceromer is same as it is in the first part. The comparison between the flexural strength and elastic modulus values of specimens in two parts of the study demonstrates that the design of loading has no effect on elastic modulus whereas the flexural strength of unidirectional fibers show significantly difference between the first part and the second part.