Lokar distalizasyon apareyi ile iki farklı kuvvet uygulamasının üst molar dişlerin distalizasyonu sırasında oluşturduğu iskeletsel ve dental değişimlerin karşılaştırılması
Comparison of skeletal and dental changes during upper molar distalization force application using lokar distalization
  1. Tez No: 111493
  2. Yazar: ESRA ERTUGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
118 ÖZET Bu çalışma, Lokar Molar Distalizasyon Apareyi kullanılarak, daimi 2. molarları da sürmüş olan vakalarda iki farklı aktivasyonla elde edilen 150 gr ve 225 gr şiddetindeki farklı kuvvetlerin 1. molar distalizasyonu esnasında meydana getirdikleri iskeletsel, dentoalveolar ve yumuşak doku değişimlerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma, iskeletsel Sınıf I veya Sınıf II anomaliye ve dişsel Sınıf II maloklüzyona sahip olan, üst çenede orta şiddette çapraşıklığı olup alt çenede çapraşıklığı olmayan ya da minimal düzeyde olan, over bite miktarı yeterli olup çekimsiz tedavi endikasyonuna uygun olan ve dik yön yüz boyutları normal sınırlar içerisinde olan toplam 25 bireyde yapıldı. 2. daimi molarları oklüzyonda olan bu bireylerde şayet 3. daimi molarlar mevcutsa, sürmemiş olmalarına ve bu dişlerin kronlarının 2. daimi molarların trifurkasyon seviyesinden daha yukarıda olmalarına dikkat edildi. Kronolojik yaşlan 10 yıl 8 ay ile 20 yıl 8 ay arasında değişen, 4'ü kız 8'i erkek olmak üzere 12 birey 1. uygulama grubunu; kronolojik yaşlan 12 yıl 4 ay ile 21 yıl 6 ay arasında değişen 8'i kız 5'i erkek olmak üzere 13 birey 2. uygulama grubunu oluşturdu. Apareyin aktivasyonu, 1. uygulama grubunda 150 gr kuvvet uygulayacak şekilde, 2. uygulama grubunda ise 225 gr kuvvet uygulayacak şekilde yapıldı. Araştırmaya alınan tüm bireylerin 4 haftada bir kontrolü yapılarak, kuvvet her seferinde119 yeniden ayarlandı. Uygulama, çapraşıklık çözülüp yeterli yer elde edildikten sonra overcorrection yapılarak sonlandırıldı. Araştırma materyalini, her iki grubu oluşturan bireylerden uygulama başı ve sonunda alman 50 adet lateral sefalometrik film, 50 adet panoramik film ve 50 adet ortodontik model oluşturdu. Lateral sefalometrik filmlerde rutin ölçümlerin yanı sıra Björk'ün üst çene lokal çakıştırmaları yapılarak 39 adet ölçüm, ortodontik modellerde 9 adet ölçüm ve diğer tedavi bilgilerine ait 4 ölçüm olmak üzere toplam 48 adet ölçüm yapıldı. Her iki grupta uygulama başlangıcı ve sonuna ait değerler arasındaki Önem kontrolü“eşleştirilmiş t”testi ile yapıldı. Uygulama başı ve sonu arasındaki değişimleri gösteren farkların gruplar arasındaki önem kontrolü için ise“student t”testi kullanıldı. Uygulama, 1. grupta ortalama 8.17 + 2.52 ay, 2. grupta 5.77 ± 2.01 ayda sona ermiştir. Üst 1. molar dişlerde, 1. uygulama grubunda ortalama 3.25 mm + 0.89 distalizasyon ve 6.83° + 4.03 distal tipping, 2. uygulama grubunda 3.04 mm + 1.11 distalizasyon ve 6.58° + 3.73 distal tipping gözlenmiştir. Bununla bereber, 1. uygulama grubunda 0.58 mm + 0.1, 2. uygulama grubunda 0.89 mm ± 0.87 molar intrüzyonu gözlenmiştir. Transversal yönde, sağ ve sol molarlar 1. uygulama grubunda 12.92° + 6.40 ve 14.50° + 3.99 ile, 2. uygulama grubunda 10.69° + 3.43 ve 13.46° + 6.86 ile distopalatınal yönde rotasyon göstermişlerdir. Distalizasyon hızı ve yüzdesi 1. uygulama grubunda 0.43 mm/ay + 0.15 ve %80.19 + 11.12, 2. uygulama grubunda 0.55 mm/ay ± 0.20 ve %72.06 + 15.31 olarak saptandı.120 2. premolar dişlerdeki meziyale hareket ve meziyal tippingin, 1. uygulama grubunda 0.88 mm + 0.68 ve 3.17° + 3.90, 2. uygulama grubunda 1.23 mm + 0.90 ve 2.85° + 2.55 olduğu görülmüştür. Bununla beraber 2. premolar dişlerde 1. uygulama grubunda 0.71 mm + 0.54, 2. uygulama grubunda 0.13mm + 0.86 ekstrüzyon kaydedilmiştir. Kesici dişlerdeki öne doğru hareket ve tipping miktarı ise, 1. uygulama grubunda 1.92 mm + 0.67 ve 7.08° ± 2.73, 2. uygulama grubunda 2.15 mm ± 1.14 ve 7.62° + 3.60 olarak tespit edilmiştir. Yine, 1. uygulama grubunda 0.13 mm + 0.86, 2. uygulama grubunda 1.00 mm + 0.96 kesici dişlerde intrüzyon gözlenmiştir. İskeletsel değişimler incelendiğinde, 1. uygulama grubunda SNGoGN açısının, alt yüz yüksekliği, tüm yüz yüksekliği ve arka yüz yüksekliğinin önemli artış gösterdiği; 2. uygulama grubunda SNB açısının, PTV I B mesafesinin, alt yüz yüksekliğinin, tüm yüz yüksekliğinin ve arka yüz yüksekliğinin önemli artış, oklüzal düzlem eğiminin önemli azalma gösterdiği bulunmuştur. Gruplar arasında, SNB, SNGoGN ve oklüzal düzlem açılarına ilişkin değişimlerin önemli farklılık gösterdiği bulunmuştur. Yumuşak doku değişimleri incelendiğinde.her iki uygulama grubunda da önemli düzeyde üst ve alt dudak protrüzyonu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY The aim of this study was to compare the skeletal, dentoalveolar and soft tissue changes using“Lokar Molar Distalizer”which consisted two different types of activation to produce 1 50 gr and 225 gr force for the first maxillary molar distalization. 25 patients included in this study had Class II molar relationship, moderate space deficiency in the maxillary arch, none or minimum space deficiency in the mandibular arch, all second molars in occlusion, no third molars or third molar crowns at the level of the second molar trifurcation or above this level and optimum SNGoGN angle. For the first group that was included 12 patients (4 females and 8 males), the appliance was activated producing a force of 150 gr per side. For the second group that was included 13 patients (8 females and 5 males), the appliance was activated producing a force of 225 gr per side. The reactivation was performed every fourth week. When the necessary space was gained for the alignment of the crowded teeth and the overcorrected Class I molar relationship was provided, distalization of the maxillary molars with Lokar appliance completed. Lokar Molar Distalizer application lasted for an average of 8.17 + 2.52 months for the first group and 5.77 + 2.01 months for me second group.122 The amount of maxillary first molar distalization was 3.25 mm + 0.89 for the first group and 3.04 mm + 1.1 1 for the second group; the amount of distal tipping was 6.83° + 4.03 for the first group and 6.58° + 3.73 for the second group. Maxillary first molar intrusion was 0.58 mm + 0. 1 for the first group and 0.89 mm + 0.87 for the second group. In both groups, first molars underwent distopalatinal rotation. But, in the first group, distopalatinal rotation was occured along with palatinal crossbite. The rate of maxillary molar movement was 0.43 mm/month in the first group and 0.55 mm/month in the second group.In the first group, distal molar movement represented 80% of the space opened and in the second group 72%. Maxillary first premolars moved and tipped mesially in both groups; 0.88 mm + 0.68 with 3.17° ± 3.90 in the first group and 1.23 mm ± 0.90 with 2.85° ± 2.55 in the second group. Second premolars extruded 0.71 mm + 0.54 in the first group and 0.71 mm + 0.86 in the second group. Maxillary incisors also demonstrated protrusion and tipping in both groups; 1.92 mm + 0.67 with 7.08° + 2.73 in the first group, 2.15 mm + 1.14 with 7.62° + 3.60 in the second group.Maxillary incisors intruded 0.13 mm + 0.86 in the first group and 1.00 + 0.96 in the second group. Evaluation of the skeletal changes showed significant increase of SNGoGN angle, anterior, lower and posterior face heights in the first group and SNB angle, PTV-^-B distance, anterior, lower and posterior face heights in the second group. However, m the second group, occlusal plane angle showed significant decrease. The changes of SNB, SNGoGN and occlusal plane angle were found statistically significant in both groups.123 Evaluation of soft tissue changes showed significant upper and lower lip protrusion in both groups.