Metilmetakrilat (MMA) buharının inhalasyonuyla burun epiteli ve akciğerde oluşan değişikliklerin histopatolojik incelenmesi
Histopathological examination of the effects of MMA inhalation on nasal cavity and lung
- Tez No: 111491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜL KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
65 ÖZET Methyl methacrylate (MMA); genelde beyin cerrahi, ortopedik cerrahi ve dental kliniklerde kullanılan bir monomerdir. Bu monomerin kötü etkileri literatürde tanımlanmıştır. Bu çalışma, MMA'nın nazal kavite ve akciğere etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla; iki çalışma grubu kötü (Grup A, n= 22) ve normal havalandırma (B Grup, n= 24) koşullarında MMA (4 hafta süreyle, haftada 5 gün, günde 6 saat,1000ppm )inhalasyona maruz bırakılmışlardır. Kontrol grubu (Grup C, n= 10) hayvanlarına normal hava solutulmuştur. Grup A ve Grup B de olfaktör epitelde dejenerasyon bronkopnömoni, hemoraji, atelektazi, ödem ve bronşial epitelyal hiperplazi gözlendi. Grup A; amfizemin en sık izlendiği ancak abse ile seyreden pnömoninin izlendiği tek gruptu. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, MMA kullanılmadan önce bu tür etkilerden korunmak amacıyla yeterli korunma sistemlerinin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Methyl methacrylate (MMA) is a monomer, commonly used in neurosurgical, orthopedic surgery and in dental clinics. The adverse effects of this monomer are well described in the literature. This study was designed to evaluate the effects of MMA on nasal cavity, lung and antioxidant status. For this purpose two experimental groups of rats were exposed to MMA (at 1000 ppm, 6h/day, 5 days a week for four weeks) by inhalation under poor (Group A, n=22) and normal ventilation (Group B, n= 24) conditions. Control group (Group C, n= 10) received normal air. Degeneration of olfactory epithelium, bronchopneumonia, interstitial pneumonia, hemorrhage, atelectasis, edema and bronchial epithelial hyperplasia were observed in Groups A and B. Emphysema was most common and pneumonia with abcesses was only observed in Group A. The data presented in this paper indicate that adequate protection systems should be in place to prevent occupationally related respiratory tract injury before the use of MMA.