Kanserli ergenlerde benlik saygısı
Self esteem in adolescents with cancer
- Tez No: 111512
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 1999-2000 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Enstitüsü Hematoloji Onkoloji bilimdalı, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı, Okmeydanı ve Bakırköy SSK, Onkoloji Enstitüsü servisleri ve polikliniklerinde yapılmıştır. Çeşitli çocukluk çağı kanserlerinde, tedavisi devam etmekte olan 35 ergen hasta ve bitmiş 36 ergenden oluşan iki grup oluşturulmuştur. Araştırmada hasta bilgi formu ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Bu çalışmada kanser tanısı almış ergenlerde tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki dönemlerde Benlik saygılarının etkilenip etkilenmediğini ve etkileniyorsa hangi alanlarda etkilendiğini tanı, cinsiyet, yaş, eğitim, tanı sonrası geçen süre ve tedavi sonrası geçen süre gibi değişkenlere göre araştırılması amaçlandı. Kanser tedavisi devam eden ergenlerin“benlik saygısı”puanları kanser tedavisi bitmiş gruba göre oldukça düşük olduğu görülmüştür. Kanser tedavisi devam eden ergenlerin“kendilik kavramının sürekliliği”puanları, insanlara güven boyutu kanser tedavisi bitmiş gruba göre daha düşük olduğu görülmüştür. Kanser tedavisi devam eden ergenlerin tedavisi bitmiş gruba göre daha çok psişik izolasyon hissettikleri ve depresif duygulanım hissettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Self Esteem in Adolescents with Cancer This project is done between 1 999-2000, in İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Enstitüsü Hematoloji Onkoloji Bilim dalı, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı, Okmeydanı and Bakırköy SSK, onkoloji Institutes. There were 2 groups in which one of them is consist of 35 adolescents whose childhood cancer treatment continues and the other one consist of 36 adolescents whose treatment is finished. Patient Information Form and Rosenberg Self-Esteem Inventory are used for data collection. It was searched that, whether the self esteem changes in the adolescents whose diagnosed as cancer before and after the treatment and if it is changed; according to which variables that is to say diagnosis, sex, age, education, duration after the diagnosis and duration after the treatment the self esteem is affected.“Self-Esteem”points of the adolescents whose cancer treatment continues are lower than the adolescents whose cancer treatment is finished.“Self-Continuity”points of the adolescents whose treatment continues are lower than the adolescents whose treatment is finished. It is seen that the adolescents whose treatment continues feel more“psychic isolation”and“depressive affection”than the adolescents whose treatment is finished. 59