Kanserli çocuk ve ergenlerde uyku paterninin aktigrafik uyku analizi ile değerlendirilmesi ve psikiyatrik hastalıklar ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of sleep pattern in children and adolescents with cancer by actigraphic sleep analysis and investigation of its relationship with psychiatric disorders
  1. Tez No: 758073
  2. Yazar: BURCU GÜNEYDAŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN CEM AYKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmamızda yatarak tedavi gören kanserli çocuk ve ergenlerin uyku özellikleri objektif ve subjektif değerlendirme yöntemleri ile incelenmiş, psikiyatrik bozukluklar ile ilişkisi araştırılmıştır. Mevcut tedavi yöntemleri ve hastane koşullarının uyku paterni üzerine olan etkileri de değerlendirilmiştir. Araştırma grubu olarak, pediatrik onkoloji servisinde tedavi ve/veya takipleri süren, 3-18 yaşları arasındaki 39 hasta alındı. Hastalara Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi, Güçler Güçlükler Anketi-Anne Baba Versiyonu, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formu, Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş, Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete Ölçeği ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu uygulandı. Hastaların dominant olmayan el bileklerine aktigrafi cihazı takılarak 5 gün boyunca kayıt alınırken, uyku günlüğü de aileler tarafından dolduruldu. Kanserli çocuklarda uyku bozukluğu sıklığı %69,2 oranında saptandı. Uyku bozukluğu olan grupta, uyum bozukluğu ve anksiyete bozukluğu tanısı daha çok, antihistaminik tedavi uygulanması daha sık ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği psikososyal alt ölçek puanı daha düşükken, Güçler Güçlükler Anketi duygulanım belirtileri, davranım sorunları alt ölçek puanları daha yüksek bulundu. Hastalarda yaş küçüklüğü, sosyal fobi, özgül fobi ve depresif bozukluk tanıları, gündüz uykusu varlığı, geceleri sık vital takibi yapılması, yeni tanılı olup ilk kez tedavi alma durumu ve annede psikiyatrik hastalık tanısı olması ile aktigrafik ölçümlerde saptanan uyku parametrelerinden bir veya birkaçında bozulma arasında ilişkili saptandı. Çalışmamız sonucunda, kanser tanılı çocuk ve ergenlerin önemli bir kısmında uyku sorunları ve bozuklukları saptanmıştır. Uyku sorunları ve bozukluklarının psikiyatrik eş tanılar, uygulanan tedaviler ve hastane koşulları ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, the sleep characteristics of children and adolescents with cancer who received inpatient treatment were examined with objective and subjective evaluation methods and their relationship with psychiatric disorders was investigated. The effects of current treatment methods and hospital conditions on sleep patterns were also evaluated. As the research group, 39 patients aged between 3-18 years who were treated and/or followed up in the pediatric oncology service were included. Child Sleep Habits Questionnaire, Strengths Difficulties Questionnaire-Parent Version, Quality of Life Scale for Children-Parent Form, Anxiety and Depression Scale in Children-Renewed, Anxiety Scale in Preschool Children and Affective Disorders and Schizophrenia Interview Chart for School-Now and Lifelong Version were applied to the patients. Actigraphy devices were attached to the non- dominant wrists of the patients and the devices were recorded for 5 days. Sleep diaries were also filled by families. The frequency of sleep disorders in children with cancer was found 69.2%. In the sleep disorder group, the diagnosis of adjustment disorder and anxiety disorder was more frequent, the use of antihistamine treatment was more frequent, and the psychosocial subscale scores of the Quality of Life Scale for Children were lower, while the mood symptoms and conduct problems subscale scores were found to be higher in the Strengths and Difficulties Questionnaire. It was found that one or more of the sleep parameters in actigraphic measurements were associated with the younger age, diagnoses of social phobia, specific phobia and depressive disorder, presence of daytime sleepiness, frequent vital monitoring at night, newly diagnosed and receiving treatment for the first time, and a diagnosis of psychiatric disease in the mother. As a result of our study, sleep problems and disorders were detected in a significant part of children and adolescents diagnosed with cancer. Sleep problems and disorders were found to be related to psychiatric comorbidities, treatments and hospital conditions.