Değişik yaş grubundaki erkek hentbolcuların toparlanma düzeyleri
The levels of recovery in different age groups of male handball players
  1. Tez No: 111516
  2. Yazar: EMİNE ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 846
Özet
IV ÖZET DEĞİŞİK YAŞ GRUBLARINDAKİ ERKEK HENTBOLCULARIN TOPARLANMA DÜZEYLERİ Emine ATASOY, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Bu çalışmada değişik yaş gruplarındaki erkek hentbolcuların toparlanma düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmaya Bafra belediye spordan (16) ve Bafra Lisesi erkek hentbol takımından (17) sporcu denek olarak katılmıştır. Hentbolculara 15 saniyede bir koşulmak üzere ardışık 10 tekrarlı 20 m sürat koşusu testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların elde edilen ölçüm değerlerinin istatistiksel analizi t - testine göre yapılmıştır. Bafra Belediye spor hentbolcülerinin yaş ortalaması 23,69±4.48 yıl, boy ortalaması 184,3 1±3,95 cm, vücut ağırlığı ortalaması 81,93±4.36 kg, dikey sıçrama ortalaması 67.62±7,08 cm, anaerobik güç ortalaması 122,26±14,07 kg-m/sn iken Bafra lisesi hentbol takımının yaş ortalaması 14,70±0,78 yıl; boy ortalaması 178,35±8,1 cm, vücut ağırlığı ortalaması 72,29±85,70 kg, dikey sıçrama ortalaması 64.70±7,46 cm, anaerobik güç ortalaması 1 16,48±16,58 kg-m/sn olarak tespit edilmiştir. Her iki takımın ilk iki koşusunun ortalama değeri Bafra Belediye sporun 2,74 sn ; Bafra lisesi 3,07 sn ; son iki koşusunun ortalama değeri Bafra Belediye spor 3,21 sn ; Bafra lisesi 3,48 sn olarak bulunmuştur. Ortalama değerler arasındaki fark Bafra Belediye spor hentbolcuların da - 0,46 sn ; Bafra lisesi hentbolcuların da - 0,41 sn olarak yorgunluk düzeyi kabul edilmiştir. Deneklerimizin yaş, boy, vücut ağırlığı parametrelerinde ve toparlanmanın 1 ve 3 dakika sonrası p0.05). Bu çalışmada erkek hentbolcuların sprint özelliklerinin 20 metre koşusu ile antrene edilmesinde ardışık 10 sprint ile ve sprintler arasındaki 15 saniyelik aktif bir dinlenme süresi verilerek yapılmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE LEVELS OF RECOVERY IN DİFFRENT AGE GROUPS OF MALE HANDBALL PLAYERS Emine ATASOY. Master Thesis University of Ondokuz Mayıs, Samsun The aim of this study is to determine the recovery levels of male handball players in various age groups 16 from Bafra Belediye and Bafra Lisesi (17) male handball players have been chosen as a subject in the study. Consecutive 10 repeated 20 m sprint test for 15 seconds sprint have been applied. Using of t-test has done statistical analyses of data obtained from subjects chosen for the study. Results of this study showed the following mean values for Bafra Belediye handball players; 23.69+4.48 years old, height are 184.31±3.95 cm, body weight 81.93 ±4.36 kg, vertical jump 67,62 ±7,08 cm, anaerobic power 122,26±14,07 kgm.sn; whereas Bafra Lisesi handball players have mean values, 14,70±0,78 years, height are 178,35±8,1 cm, body weight 72,29 ±85,70 kg, vertical jump 64,70 ±7,46 cm, anaerobic power 116,48±16,58 kgm.sn. The mean values of first two sprints for the two teams have been obtained as 2,74 seconds for Bafra Belediye and 3.07 seconds for Bafra Lisesi; The mean of values of the last two sprints are 3,21 seconds for Bafra Belediye and 3,48 seconds for Bafra Lisesi. The difference of the mean values between the two teams has been accepted as 0.46 second for Bafra Belediyesi and 0.41second Bafra Lisesi as a recovery level.