Candida Albicans'ın çeşitli antijenlerinin incelenmesi ve hastalarda bunlara karşı oluşan antikorların ELISA yöntemiyle saptanması
- Tez No: 111544
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER TALİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
¦41- ÖZET Çalışmamızda, C. albicans'ın çeşitli antijenlerinin incelenme si ve kandı diyazlı hasta serumlarında EL ISA yöntemiyle bu antijenlere karşı antikorların aranmasınıntanıdaki değerinin araştırılması amaç lanmıştır. Maya hücrelerinden metabolik ve somatik antijenler hazırlan mış ve bunlar standart antijenler ile SDS-PAGE de karşılaştırılmıştır. Hazırladığımız antijenler standart antijenlerden daha fazla protein bantı gösteriliştir. Standart metabolik ve somatik antijenle bağışıklanan tavşan lardan sağlanan serumlarla yapılan İD deneylerinde somatik antijenle 1/4, metabolik antijenle 1/8 titrede antikor elde edilmiştir. Anti- somatik bağışık serum metabolik antijen ile 1/4 titrede çapraz reaksi yon verirken, anti -metabolik bağışık serum somatik antijenle çapraz reaksiyon vermemiştir. Çeşitli muayene maddelerinden C. albicans izole edilen 44 has ta ve 22 sağlıklı kontrolün serumunda ELISA yöntemiyle metabolik ve somatik antijene karşı IgG, IgM ve IgA sınıfı antikorlar ve İFA yön temiyle maya hücresine karşı total antikorlar araştırılmıştır. ELISA' da 10 hastada hiçbir antikor cevabı saptanmamış ve en iyi sonuçlar anti-somatik IgA ve anti -metabolik IgM antikorlarının a--42- ranmasında elde edilmiştir. Kontrol grubunda anti-somatik IgA cevabı saptanmazken hastaların %29'unda saptanmıştır. Hastaların %34.1'i, kontrollerin %4.5'i anti-metabolik IgM cevabı vermiştir. IFA çalışmasında, hastaların %90.9'da ve kontrollerin %45'inde 1/320 ve üzerinde antikor titresi saptanmıştır. ELISA ve İFA sonuçları genelde uyumlu olmakla birlikte ELISA'da hiçbir antikor bulunmayan 10 hastanın beşinde İFA ile >1/320 antikor titresi bulunmuştur. Çalışmamızda, tek başına İFA veya ELISA testini kullanarak de rin kandidiyaz olgularının tanısının mümkün olmadığı sonucuna varılmış tır. ELISA testlerinde kullandığımız antijenlerde bulunan ve yalancı pozitifliklere neden olan mannanın antijenik preparatl ardan uzaklaştı rılması ve daha spesifik antijenlerin kullanılması gerekmektedir. Serumlar birden fazla testle incelenmeli ve özellikle immun sistemi baskılanan hastalarda antikorla birlikte antijeninde aranması ve kon santrasyonlarının takibi faydalı olacaktır. Risk grubundaki hastalar da sık aralıklarla serum alınması erken tanıya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
¦43- SUMMARY The aim of this study was investigating various C. albicans antigens and determining the value of antibodies against these antigens found by ELISA in patients' sera in the diagnosis of candidiasis. Metabolic and somatic antigens were prepared from yeast and they were compared with standard antigens using SDS-PAGE. The antigens that we prepared showed more bands than standard antigens on SDS-PAGE gels. Rabbits were immunized with standard metabolic and somatic antigens. Somatic antigens gave 1/4 and metabolic antigens 1/8 antibody titre with these rabbits sera in ID experiments. Rabbit anti -somatic antigen sera showed cross-reaction at 1/4 titre with metabolic antigen while no cross-reaction was observed between rabbit anti- metabolic antigen sera and somatic antigen. IgG, IgM and IgA antibodies against metabolic and somatic antigens were searched by ELISA in 44 patients sera from who C. albicans was isolated and in 22 healthy control sera. In these groups IFA technique was also used to detect total antibodies to yeast.¦44- By EL ISA, no antibody response was found in 10 of the patients. In terms of antibody response anti -somatic IgA and anti -metabolic IgM gave the best results. No IgA response was seen in control group, while this was 29% in patients. Anti -metabolic IgM was seen in, 34.1% of the patients and 4.5% of controls, respectively. In IFA study, >l/320 antibody titre was obtained in 90.9% of patients and 45 % of controls, respectively. In general, there was good correlation between ELISA and IFA results. However, 5 out of 10 patients sera which were negative in ELISA, showed "^ 1/320 antibody titre when tested by IFA. It was concluded that, it was not possible to diagnose systemic candidal infection accuretly by using IFA or ELISA tests alone. Mannan which was present in the antigens prepared was the cause of wrong positive results in ELISA, therefore mannan should be removed from antigenic preperations, to get more spesific antigens. Sera must be tested by more than one different diagnostic technique and especially in immunocompromised patients antigens have to be investigated addition to antibody levels, especially antigen concentrations should be followed up. In risk groups frequent sera tests will be useful in the early diagnosis of the disease.