Candida albicans suşlarının proteinaz enzim aktivitelerinin araştırılması ve çeşitli olgu gruplarında proteinaz enzimine karşı serumda antikor aranması
Proteinase enzyme activity detection in candida albicans strains and investigation of antiproteinase antibody in sera of various case groups
  1. Tez No: 86797
  2. Yazar: SEVİM AKÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TÖRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada 15 tanesi kolonizasyon örneği olarak boğaz sürüntülerinden, 15 tanesi etken olarak kan örneklerinden izole edilen toplam 30 Candida albicans suşlarının proteinaz aktivitelerine ve saflaştırılan proteinaz enziminin çeşitli çalışma gruplardaki serodiyagnostik tanı değerine bakıldı. Proteinaz aktiviteleri spektrofotometrik ve plak yöntemi olmak üzere farklı iki yöntemle ölçüldü. Proteinaz enziminin serodiyagnostik tanıdaki yerini belirlemek için antijen olarak kullanılmak üzere saflaştırılması, anyon değişim kromatografisi yöntemi ile standart C albicans ATCC (10231) susundan yapıldı. Kolonizasyon grubu ve kandidemi grubuna ek olarak 50 erkek kan donöründen oluşan kontrol grubuyla beraber toplam 80 serumda proteinaz antikorları ELISA yöntemiyle arandı. Proteinaz aktivitesi yönünden her iki yöntemle de etken ve kolonizasyon gruplarından elde edilen suşların farklı olmadığı görüldü (p> 0.05). Antikor taramalarında ise, en düşük antikor seviyeleri beklenildiği gibi kontrol grubunda (ort: 0.116 ± 0.020) tesbit edilse de üç grup arasındaki fark anlamlı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY (Proteinase Enzyme Activity Detection in Candida albicans Strains and Investigation of Antiproteinase Antibody in Sera of Various Case Groups) In this study proteinase enzyme activities of 30 Candida albicans, which were isolated from 15 colonization samples from throat swabs and 15 infection agent from blood samples, were measured and serodiagnostic value of purified enzyme was evaluated. Spectrophotometric and plate methods were used to determine proteinase activity. Anion exchange chromatography was used to purify standart C albicans ATCC (10231) strain for the estimation of usefulness of enzyme antigen as a serodiagnostic parameter. In addition, a total of 80 serum samples collected from 50 male blood donors without colonization (control grup), from patient group with colonization and from candidemia were examined by ELISA for the antibody againts purified proteinase. It has been shown that in terms of proteinase activitiy there was no statistically significant differences between strains obtained from infection and colonization sites by both methods (p>0.05). As expected the lowest antibody levels were found from the serum of control grup (mean 0.116 ± 0.020), but there was no significant differences between different study grups (p>0.05).