3B baskı ve konvansiyonel yöntemle üretilen PMMA rezinlerde Candida albicans tutulumunun ve çeşitli dezenfeksiyon yöntemlerinin etkinliğinin ın vıtro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of Candida albicans adhesion and the effectiveness of various disinfection methods in 3D-printed and conventionally fabricated PMMA resins
  1. Tez No: 1010193
  2. Yazar: ASLI ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM BEGÜM TÜRKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 3B baskı ve konvansiyonel yöntemle üretilen PMMA rezinlerde yüzey pürüzlülüğü ile Candida albicans tutulumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve farklı dezenfeksiyon yöntemlerinin antifungal etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmada 3B baskı ve konvansiyonel yöntemle üretilmiş PMMA diskler kullanıldı. Disklerin yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerleri ölçüldü ve standart Candida albicans suşu ile biyofilm oluşturuldu. Oluşturulan biyofilmler üzerine farklı dezenfeksiyon yöntemleri (klorheksidin, sodyum hipoklorit, efervesan tablet ve mekanik temizleme) uygulandı. Dezenfeksiyon sonrası Candida albicans miktarı koloni oluşturan birim (CFU) yöntemi ile değerlendirildi. Veriler R ve Minitab programları ile analiz edildi. Normal dağılım Shapiro–Wilk testi ile incelendi. Kategorik veriler Fisher's Exact testi ve Yates düzeltmesi ile değerlendirilirken, nicel veriler Mann–Whitney U testi ve Spearman korelasyonu ile analiz edildi. Üretim tekniği ve grup etkileri genelleştirilmiş lineer model ile incelendi ve çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: 3B baskı ile üretilen örneklerde yüzey pürüzlülüğü değerlerinin konvansiyonel gruba göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, 3B baskı grubunda Candida albicans (CFU) değerleri daha yüksek bulunmuştur. Yüzey pürüzlülüğü ile Candida albicans tutulumu arasında her iki üretim tekniğinde de güçlü ve pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır. Dezenfeksiyon yöntemleri arasında anlamlı farklılık bulunmuş; klorheksidin ve sodyum hipoklorit uygulanan örneklerde Candida albicans saptanmazken, efervesan tablet ve mekanik temizleme yöntemlerinde mikroorganizma varlığı devam etmiştir. Ayrıca, üretim tekniği ve dezenfeksiyon yöntemi arasında anlamlı etkileşim olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Yüzey pürüzlülüğü, Candida albicans tutulumu üzerinde belirleyici olup, üretim tekniği bu süreci etkilemektedir. 3B baskı materyallerde daha yüksek mikrobiyal yük saptanmış ve dezenfeksiyon etkinliğinin üretim tekniğine bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Klorheksidin ve sodyum hipoklorit en etkili dezenfeksiyon yöntemleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between surface roughness and Candida albicans adhesion in 3D-printed and conventionally fabricated PMMA resins and to compare the effectiveness of different disinfection methods. Materials and Methods: PMMA discs fabricated by 3D printing and conventional methods were used. Surface roughness (Ra) was measured, and biofilm was formed using a standard Candida albicans strain. Disinfection methods (chlorhexidine, sodium hypochlorite, effervescent tablets, and mechanical cleaning) were applied. Candida albicans levels were evaluated using colony-forming unit (CFU) analysis. Data were analyzed using R and Minitab. Shapiro–Wilk, Fisher's Exact, Mann–Whitney U, and Spearman tests were used. A generalized linear model with Bonferroni correction was applied (p<0.05). Results: Surface roughness and Candida albicans (CFU) values were higher in the 3D-printed group. A positive correlation was observed between surface roughness and microbial adhesion. Significant differences were found among disinfection methods; no Candida albicans was detected after chlorhexidine and sodium hypochlorite, whereas microbial presence persisted after effervescent tablet and mechanical cleaning. A significant interaction between production technique and disinfection method was observed. Conclusion: Surface roughness plays a key role in Candida albicans adhesion, and production technique influences this process. Higher microbial loads were observed in 3D-printed materials, and the effectiveness of disinfection methods varied according to production technique. Chlorhexidine and sodium hypochlorite were the most effective methods.