Determination of chlamydia trachomatis and other microorganisma infections in infertile women by different methods: The case of Mosul
Infertil kadınlarda Cmhlamydıa trachomatis ve diğer mikroorganizma enfeksiyonlarının farklı yöntemlerle belirlenmesi: Musul örneği
- Tez No: 824098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA CAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Chlamydia trachomatis (CT), dünya çapında oküler trahom da dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan en yaygın negatif gram bakteri zorunlu hücre içi patojendir. Hem kadınların hem de erkeklerin üreme sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmada amaç, Irak'taki Albatool Hastanesine başvuran üreme çağındaki kadınlarda immüno-kromatografik test, serolojik anti-klamidya IgG antikor testi ve kantitatif Polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) dahil olmak üzere çeşitli tanı yöntemleri kullanılarak genital BT enfeksiyonunun teşhis edilmesiydi. Ek olarak, çalışma BT enfeksiyonu ile kadın kısırlığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladı. Bu çalışmaya 100'ü infertil ve 25'i fertil olmak üzere toplam 125 kadın dahil edildi. Çalışma süresi boyunca (Temmuz 2022 - Eylül 2022) tüm katılımcılardan endo-servikal sürüntüler toplandı. Ġmmüno-kromatografik Test (ICT): Endo-servikal swablarda klamidyal antijenlerin varlığını saptamak için ICT yöntemi kullanıldı ve CT enfeksiyonu için hızlı ve başlangıç taraması sağlandı. Serolojik anti-klamidya IgG Antikor Testi: Katılımcılardan kan örnekleri alındı ve Chlamydia trachomatis'e karşı IgG antikorlarını saptamak için serolojik testler yapıldı. IgG antikorlarının varlığı, önceki veya devam eden bir enfeksiyonu gösterir. Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qPCR): Yüksek özgüllüğü ve duyarlılığı ile bilinen klamidyal 16srRNA'yı çoğaltmak ve miktarını belirlemek için qPCR yöntemi kullanıldı. qPCR, CT tespiti için ultra hassas bir belirteç olarak kabul edilir ve ICT ve IgG testleri ile tanımlanan pozitif vakaları doğrulamak için kullanılır. Test edilen 125 kadın arasında, hem Ġmmüno-kromatografik test hem de iv serolojik anti-klamidya IgG antikor testi kullanılarak toplam 12 vakanın (%12) CT enfeksiyonu için pozitif olduğu bulundu. Özellikle, ilk tarama yöntemleriyle tanımlanan tüm pozitif vakalar, qPCR ile analiz edildiğinde değişken konsantrasyonlarda artan amplikon kopya sayıları gösterdi ve bu, serolojik ve hızlı immün-kromatografik kart testinin doğruluğu ve güvenilirliği için güçlü kanıtlar sağladı. Kadın Kısırlığı ile Ġlişkisi: 100 kısır kadından 12'sinde CT enfeksiyonu pozitif bulunurken, 25 doğurgan kadından hiçbirinin testi pozitif çıkmadı. Bu bulgular BT enfeksiyonu ile kadın infertilitesi arasında potansiyel bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, kesin bir bağlantı kurmak için daha fazla çalışma ve daha büyük bir örneklem büyüklüğü gerekecektir. Chlamydia Pozitif Vakalarda Ġzole Edilen Bakteriler: CT-pozitif vakalarda, endoservikal sürüntülerden aşağıdaki ek mikroorganizmalar da izole edildi: Escherichia coli (E. coli), Staphylococcus aureus, Streptococcus grup D, Neisseria gonore, Candida albicans, Gardnerella vajinalis ve Trichomonas vajinalis. Bu koenfeksiyonların varlığı, üreme yolu enfeksiyonlarının karmaşıklığını ve bunların genel üreme sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini vurgulamaktadır. Çalışma, üreme çağındaki kadınlarda genital Chlamydia trachomatis enfeksiyonunun teşhisinde Ġmmüno-kromatografik testin, serolojik anti-klamidya IgG antikor testinin ve kantitatif Polimeraz zincir reaksiyonunun (qPCR) faydasını göstermiştir. Ek olarak, BT enfeksiyonu ile kadın kısırlığı arasında olası bir ilişki olduğunu öne süren ön kanıtlar sağladı. CT-pozitif vakalarda çoklu koenfeksiyonların varlığı, kadınlarda üreme sağlığı için kapsamlı tarama ve yönetim stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Bu bulguları doğrulamak ve BT enfeksiyonu ile kadın kısırlığı arasındaki bağlantıya dair daha derinlemesine bir anlayış oluşturmak için daha fazla araştırma ve kapsamlı araştırma yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Chlamydia trachomatis (CT) is the most common negative gram bacteria obligate intracellular pathogen that causes sexually transmitted diseases, including ocular trachoma worldwide. It significantly impacts the reproductive health of both women and men. In this study, the objective was to diagnose genital CT infection among reproductive-age women attending Albatool Hospital in Iraq using various diagnostic methods, including Immuno-chromatographic test, serological anti-chlamydia IgG antibody test, and quantitative Polymerase chain reaction (qPCR). Additionally, the study aimed to investigate the association between CT infection and female infertility. A total of 125 females were included in this study, out of which 100 were infertile and 25 were fertile. Endo-cervical swabs were collected from all participants during the study period (July 2022 to September 2022). Immuno-chromatographic Test (ICT): The ICT method was employed to detect the presence of chlamydial antigens in endocervical swabs, providing a rapid and initial screening for CT infection. Serological anti-chlamydia IgG Antibody Test: Blood samples were collected from participants, and serological testing was conducted to detect IgG antibodies against Chlamydia trachomatis. The presence of IgG antibodies indicates a previous or ongoing infection. Quantitative Polymerase Chain Reaction (qPCR): The qPCR method was utilized to amplify and quantify chlamydial 16srRNA, known for its high specificity and sensitivity. qPCR is considered an ultrasensitive marker for the detection of CT and was used to confirm the positive cases identified by ICT and IgG tests. Among the 125 ii women tested, a total of 12 cases (12%) were found to be positive for CT infection using both the Immuno-chromatographic test and the serological anti-chlamydia IgG antibody test. Notably, all positive cases identified through the initial screening methods showed increased amplicon copy numbers with variable concentrations when analyzed by qPCR, providing strong evidence for the accuracy and reliability of the serological and rapid immune-chromatographic card test. Association with Female Infertility: Out of the 100 infertile women, 12 were positive for CT infection, while none of the 25 fertile women tested positive. These findings suggest a potential association between CT infection and female infertility. However, further studies and a larger sample size would be required to establish a definitive link. Isolated Bacteria in Chlamydia Positive Cases: In the CT-positive cases, the following additional microorganisms were also isolated from the endo-cervical swabs: Escherichia coli (E. coli), Staphylococcus aureus, Streptococcus group D, Neisseria gonorrhea, Candida albicans, Gardnerella vaginalis, and Trichomonas vaginalis. The presence of these co-infections highlights the complexity of reproductive tract infections and their potential implications for overall reproductive health. The study demonstrated the utility of Immunochromatographic test, serological anti-chlamydia IgG antibody test, and quantitative Polymerase chain reaction (qPCR) in diagnosing genital Chlamydia trachomatis infection among reproductive-age women. Additionally, it provided preliminary evidence suggesting a possible association between CT infection and female infertility. The presence of multiple co-infections in CT-positive cases underlines the importance of comprehensive screening and management strategies for reproductive health in women. Further research and extensive investigations are warranted to confirm these findings and establish a more in-depth understanding of the link between CT infection and female infertility